Katuse osas olin ma juba enne projekti joonistamist kindel, et see peab tulema klassikalise profiiliga värvitud teraskatus. Minu meelest on see kõige ilusam katusekate – klassikaline, lihtne ja praktiline ka.
Nagu varasematelt piltidelt näha, oli ka meie vanal majaosal klassikalise profiiliga valtsplekk, mis oli roheliseks värvitud. Meie eesmärk oli vana ja uus osa üheks majaks ehitada ja seetõttu läks ka vana maja katus vahetusse.
Katusepleki ja paigalduse hinnapakkumisi võtsin ma juba eelmisel aastal kui veel vundamentigi polnud, et teha hinnavõrdlust ja saada mingi ülevaade, millise summaga peaksime arvestama. Võtsime pakkumisi mitmest firmast ja hinnapakkumised kõikusid 3600-17000€ vahel. Suures osas mängis siin hinna juures rolli ka tegelikult tehtavad tööd. Ma ei osanud väga täpselt seda hinnapakkumist küsida ja nii oli näiteks 17000-eurose hinnapakkumise sees ka roovituse tegemine, mille me tegelikult plaanisime ise teha ja 3600-eurose hinnapakkumise sees oli põhimõtteliselt vaid plekk, kinnitused, vihmaveesüsteem. Hinnapakkumised võtsin: Katus24-st (kõige soodsam hind, ilma paigalduseta), Toode AS-lt, Eksklusiivehitus OÜ-lt (selle võtsin sõbra soovituse peale, sisaldas ka roovituse tegemist) ja Olly-lt (viimaselt pakkumist ei tulnudki).
Me soovisime puidutööd ja aluskatte paigalduse ise ära teha ja kogu katusepleki, vihmaveesüsteemid ja ka katuseaknad tellida katusefirmalt. Kõige detailsema pakkumise tegi Toode AS, kes tõesti saatis kolmelehelise nimekirja materjalidest ja töödest ja täpsustused, mis kuulub hinna sisse ja mis mitte. Kuigi nende pakkumine ei olnud kõige odavam aga oli kõige detailsem, siis otsustasime nende kasuks. Kui esimese pakkumise võtsin ma 2015. aasta juulikuus, siis uuesti kirjutasin ma neile selle aasta aprillis. Teavitasin neid, et oleme otsustanud nende kasuks, aga soovime pakkumises muudatusi teha – näiteks vahetasime me välja katuseaknad. Nende pakutud olid Roto omad, aga meie soovisime kindlasti Veluxi omasid. Olime neid aknaid võrrelnud ehitusmessil ja otsustanud, et Veluxi omad meeldivad meile rohkem – tundusid kvaliteetsemad ja parema välimusega.
Katuse pakkumise kinnituse tegin ma selle aasta maikuus ja siis tuli maksta esimene osa hinnapakkumisest st pool summast, et kindlustada omale sobival ajal paigaldus. Eeldasime, et see saab võimalikuks juulikuus, aga kindlat kuupäeva ei osanud ma ju ennustada, kuna mul puudus kindel teadmine, mis kuupäeval me eeltööd valmis saame. Kahekesi ehitades ei saa päris täpselt ajakava sättida – pealegi sõltus katuse eeltööde tegemine väga suures osas ilmast. Tööde nimekiri on meil tehtud kuude kaupa ja juulisse olid plaanitud kõik need tööd, mis olid tellitud – katuse ja akende paigaldus ja betooni valamine esimesel korrusel.
Katuse hind tuli veidi üle 10 000 euro ja see sisaldas kõiki lisasid, sh katuseaknaid, korstnapühkija luuke, vihmaveesüsteeme jms vajalikku. Katuse pind kokku oli ligi 279m2 ja katusekatte materjaliks valisime uudse Klassik MattNova katusekatte, mille paksus on 0,6mm. Värvitooniks on tumehall (RR23). Samas toonis tellime hiljem ka akendele alumised plekid aknafirmast.
Toode AS tuli enne lõpliku pakkumise tegemist ka koha peale, et võtta täpsed mõõdud ja täpsustada meie soovid. Suhtlus nendega oli väga kiire ja vastutulelik. Katuse eeltööde tegemisel suhtlesime nende müügiesindajaga pidevalt, kui mõni küsimus tekkis ja nii sai näiteks ümber vahetatud katuseakende avanemine – esialgu planeerisime altpoolt avanevaid aknaid, aga kui majakarp püsti oli, tundus et käepärasem oleks neid avada ülevalt.
Katuse paigalduse eelduseks oli sarikate katmine kilede ja roovitusega ja tuulekastide ehitamine. Tuulekastilauad tuli eelnevalt ka värvida ja kuna meie plaan oli ka välisvoodrilauad kõik ise värvida, siis ostsime selleks tööks kompressori.
Katuse eeltööd võtsid kõikidest muudest töödest kõige kauem aega – kokku tegime neid 41 päeva – muidugi mitte iga päev, sest puhkus sai poole pealt läbi ja kõige suurem aeg – mitu nädalavahetust ja õhtut – kulus selleks, et vana maja katus sirgeks saada. Kui vanalt majaosalt plekk maha võeti ja me loodi sinna peale panime, polnud seal pea ükski laud loodis. Tuli hakata tegelema selle loodiajamisega. Arvestades, et selle aluspind oli tehtud servamata laudadest, mis kõik olid erineva paksusega, siis oli see üsna aeganõudev töö. Lisaks oli katuse keskosa kergelt sisse vajunud ja kuna me sarikaid väljavahetada ei tahtnud, siis tuli see kuidagi korda saada muid meetmeid kasutades. Toestasime vana maja pööningu seest poolt uute prussidega ära ja tõstsime seal, kus tõsta kannatas. Ülejäänud töö käis õhukeste puiduklotsidega kiile lüües ja loodiga tervet katust üle käies.
17. juuli õhtuks olime katuse eeltööd valmis saanud ja kirjutasin katusemeistrile, et meie poolest võib hommepäev plekki paigaldama tulla. 20. juulil alustasid katusemeistrid tööd.
Katust tehti kokku 4 päeva. Juba esimese päeva õhtul – kui katuseplekki oli vaid 6 paani pandud, käisin ma muudkui katust imetlemas. Oli see ju esimene päris viimistletud osa.
Töö tehti väga põhjalikult ja korralikult ja me jäime katusega väga rahule.
Samaaegselt valati ka esimese korruse põrand ära ja sellest kirjutan järgmises postituses.
Jälgi minu blogi ka Facebookis: Minu kodu lehel.
2 thoughts on “Katusekatte valimine ja paigaldamine”