VELUX katuseaknad ja aknakatted meie majas

Oma maja projekti paika pannes oli üks meie põhieesmärke, et meie uues kodus oleks võimalikult palju päikest ja loomulikku valgust. Sel põhjusel sai elutoa ja köögi osa kokku lausa seitse suurt akent. Teise korruse katusealustesse tubadesse oli aga minu kindel soov, et igas toas peab olema lisaks kahele suurele tavalisele aknale vähemalt üks katuseaken. Esialgsel projektil jättis aga arhitekt suurema lapse toast katuseakna ära, sest tema meelest see ei sobinud sinna.

Kui meil katus juba paigaldatud oli ja katusega koos ka katuseaknad ning seinad kinni ehitatud olid, saime aru, et see ainuke tuba, mis katuseaknast ilma jäi, on ilma selleta ikka väga pime.

Ilma katuseaknata tuba – siin veel puuduvad tubadevahelised seinad ja seetõttu pole aru saada kui pime tegelikult oleks jäänud.

Tegu oli toaga, mis pidi saama meie teismelise lapse toaks ja kuna tema veedab väga palju aega just oma toas, siis meile tekitas muret, et tema tuba ainukesena valguse poolest nagu koobas oli. Tema toa tavalised aknad on lääneküljel ja see tähendas küll, et ilusa ilmaga paistab sealt veidi õhtupäikest läbi vastasoleva metsatuka, aga sombuse ilmaga oleks tuba ikka masendavalt pime. Ja valdavalt on meil ju siiski sombused ilmad.

Otsustasime, et lisame selle katuseakna arhitekti arvamusest hoolimata ja laseme hiljem kasutusloa taotluse jaoks projekti muudatuse teha. Kõigepealt veendusime, et sinna sarikate vahele ikka saab mingisugusegi katuseakna paigaldada ja seejärel tellisime lisakatuseakna ja selle paigalduse. Plaaniväliselt paigaldatud katuseaken on teistest katuseakendest kitsam – 66cm (VELUX FK08) lai. Teistes tubades sai paigaldatud 78cm (VELUX MK08) laiad katuseaknad. Kõrgus aga on kõigil üks – 140cm.

klassikalise profiiliga katus

Maja väljast 25. august, 2016 – ilma lisakatuseaknata

Katuseakende tootja valik oli meie jaoks lihtne. Selleks, et leida parim valik, käisime me ehitusmessil, kus mitmed tootjad oma aknad välja pannud olid ja neid seal näha ja katsuda sai. Meie südamed võitis VELUX, kelle aknad olid mugavalt avanevad, nägid head välja ja olid igati läbimõeldud ka lisatarvikute osas. Spetsiaalselt VELUXi akendele toodetud lisadena saab tellida kõike alates putukavõrkudest kuni turvakardinateni. Kuigi me ehituse ajal veel täpselt ei teadnud, milliseid lisasid meil vaja võiks minna, siis otsustasime nende ostmise lükata tulevikku ja valida need siis kui tekib reaalne vajadus.

Lisakatuseaken paigaldatud, oktoober 2016

Kui katuseaken on liiga kõrgel

Ma arvan, et veel ühe katuseakna lisamine oli kõikidest “jooksu pealt” tehtud otsustest parim. Enam ei kujuta seda tuba lisaaknata ettegi – lisaks valgusele tundub nagu oleks ruumigi rohkem. Ja nüüd sees elades on kogemus näidanud, et soojema ilmaga eelistavad kõik pereliikmed just katuseaknad avatuna hoida, et öösel tuppa värsket õhku saaks.

Samas tekkis sellise plaanivälise aknapaigalduse järel ka üks mure. Kõik meie katuseaknad on ülevalt avatavad ja viimasena lisatud katuseaken sai sarikate tõttu veidi kõrgemale paigaldatud kui teised aknad ning mitte keegi meist ei ulatanud seda avama ilma tooli kasutamata. Sellele probleemile leidus aga lihtne lahendus. VELUX pakub ka lisatarvikuid akna avamiseks – näiteks on selleks olemas pikendusvarras ja adapter või siis võimalus paigaldada lisalink raami alumisse ossa. Väga kõrgel asuvate katuseakende jaoks on ka elektrilisi puldiga lahendusi või lausa päikeseenergiaga lahendusi, aga meile piisas pisikest adapterist ja pikendusvardast. Sama varrast saab kasutada ka ruloo liigutamiseks katuseaknal.

Pikendusvarras. Ka laps saab selle kasutamisega hakkama.

Milliseid aknakatteid valida katuseakendele?

Me alguses arvasime, et me ei taha üldse katuseakendele ruloosid ette – põhjusel, et miks üldse peaks päiksevalgust toas piirama? Selle aastane kuum suvi aga näitas, et lisaks valguse vähendamisele toas, on ka muid põhjuseid, miks mõelda aknakatetele. Lapsed kurtsid suvi läbi, et nende toas on võimatu olla, sest seal on meeletult palav. Nende toad on erinevalt meie toast lõunapoole ja seega suurim kuumus tuligi läbi katuseakende. Akende lahtihoidmine ei aidanud vaid võimendas probleemi ja ilmselt meie tume plekkkatus ka kaasa ei aidanud.

Suurem laps avastas ühel hetkel, et kui ta aknale paksu fliisteki ette tõmbab, siis püsib tuba mõnevõrra jahedamana ja kuna ta armastab väga arvutist filme vaadata, siis sai selle tekimeetodiga ka vältida seda, et päike arvutiekraanilt vastu paistab ja filmi vaatamise võimatuks teeb. Sel hetkel sai selgeks, et kuigi me ise katuseakendele katteid ei soovi, siis laste tubadesse on neid kindlasti vaja.

Suurema lapse toa aknale valisime VELUXi toodangust must-valge duokardina, mida saab sättida vastavalt vajadusele – kas täiesti pimendavaks, valgust lihtsalt hajutada või näiteks osaliselt pimendada. Süsteem toimib nagu tavakardinate puhul oleks päevakardinad, mis katavad akna, aga lasevad siiski valgust sisse  ja pimendavad kardinad, näiteks juhuks kui tahaks toa täiesti pimedaks teha. Kuna toode on loodud just VELUXi katuseakendele, siis on nende paigaldamine ka imelihtne – igal katuseaknal on juba tehases paigaldatud väiksed plastikust lülid, mille külge tuleb ruloo esialgu lükata kinni ja seejärel paigaldada siinid, milles ruloo liikuma hakkab. Seejärel tuleb siinid kruvidega kinnitada – kruvid ja isegi kruvikeeraja on paigalduskomplektis olemas ja piltidega juhend samuti, aga ka internetist on paigaldusjuhend leitav.

Veluxi duokardin

VELUXi duokardin – pool nn päevakardinat ja pool pimendavat kardinat

Veluxi duokardin

VELUXi duokardin – pimendav osa

Kuidas vältida katusealuste tubade ülekuumenemist

Et aga ainult kardin kuumust toast oluliselt eemale ei hoia, siis on VELUXil veel üks toode, mis peaks abiks olema. Kuna me olime suvel nii hädas selle palavusega tubades, siis otsustasime, et lisaks kardinatele saavad mõlemad lapsed oma toa katuseakendele ka kuumuskaitse andva päiksevarju, mis käib aknaklaasi välimisele osale. Päiksevari on nagu must võrk, mis vähendab mingil määral ka valgust toas, aga kirjade järgi vähendab päikesest tulevat kuumust lausa 76%, sest kuumus aknaklaasini ei jõuagi. Samas aga ei varja päiksevari vaadet ja päikesevari võib olla ka avatud akna ette tõmmatud. Loodetavasti järgmisel suvel meil tubade ülekuumenemise probleemi ei ole!

velux päiksevari

VELUXi päiksevari on aknale ette tõmmatud – akna välisküljel. Peaaegu märkamatu!

Päiksevarju paigaldus tundus mulle mõnevõrra keerulisem kui ruloo paigaldus, aga siiski täiesti isetehtav. Selleks, et päiksevari paigaldada, tuli akna raami seest üks vahtplastist element eemaldada ja päiksevarju rull sinna asemele panna. Seejärel tuli see kinnitada ja lisada ka akna välimisele küljele konksud, mille külge saab avatud päiksevarju kinnitada. Selleks, et akna välimise alumise raami külge konksud kruvida, tuleb aken tagurpidi keerata, st välimine osa tuppa sisse.

Päikesevarjud katuseakendel. Vihma ja lume tõttu on meil endal need praegu kokku keritud ja tegin VELUX kataloogist pildi selle asemel.

Kuidas katuseaknaid mugavalt pesta?

Kuna mul paigaldas neid lisasid professionaal, siis sain ta käest kohe kõik oma rumalad küsimused ka ära küsida. Meie aknad tarnis ja paigaldas hoopis katusefirma ja sel hetkel ma katuseakendega seoses neile küsimusi esitada ei taibanud. Katuseaknad on 140cm kõrge klaasiga ja minu jaoks oli murekoht see, et kuidas ma neid pesta saaks ilma, et peaks kõikuva akna otsas turnima. Mu mees arvas, et päris 180kraadi neid keerata ei tohiks, et äkki tulevad kuskilt kinnitustest lahti nii ja kuigi ma kahtlesin, kas see väide tõele vastab, ei julgenud ma siiski katsetama hakata. Kui nüüd VELUXi spetsialist meil lisasid paigaldamas käis, siis uurisin kohe ka selle akna keeramise kohta. Tuli välja, et väliskülje pesemiseks tuleks just aken 180kraadi keerata ja siis spetsiaalse tuulutusriiviga kinnitada – nii jääb aken täiesti püstisesse asendisse paika ja pesemine on lihtne, sest aken ei liigu. Oleks ma vaid varem taibanud seda uurida – siiamaani käis mul katusekende pesemine liikuva akna küljes kõõludes ja oli üsna ebamugav tegevus. Ehk on sellest teadmisest ka teistele abi.

magamistoa katuseaknad

Meie magamistoa garderoob oleks ilma katuseakendeta päris pime

Kuidas keset maja loomulikku valgust tuua?

Veel üks osa meie majast, kus puudub loomulik valgus, on vannituba. Kui mu esialgses unistuste kodus oli kindlasti katuseaknaga vannituba, siis kahjuks meie maja planeering – õigemini vana majaosa katus – ei võimaldanud sinna katuseakent lisada. Selleks aga, et vannituppa või ka näiteks maja keskel olevasse trepihalli rohkem loomulikku valgust tuua, saaks paigaldada näiteks VELUX päikesetunneli. Vannitoa viimistlemine on meil veel pooleli, seega pole välistatud, et me sinna selle tunneli veel paigaldame. Kes aga oma maja ehitust alles planeerivad, neile soovitan küll uurida lisaks tüüpilistele katuseakendele ka muid lahendusi, mida pakutakse, et vältida päevasel ajal elektri kulutamist valgustitele.

Lisaks on VELUX välja tulnud äpiga, millega saab katsetada, kuidas just sinu katusealune elamine akendega välja näeks. Seda saab alla laadida SIIT.

Kui ma sel suvel kurtsin oma ülekuumenenud magamistubade muret, siis osade lugejate arvamus oli, et just sel põhjusel nad omale katuseaknaid ei taha – et liialt kuumaks kütab siis teise korruse. Minu jaoks katuseaknad on siiski asendamatud, sest loomulikku valgust ei ole kunagi liiga palju ja kui on lisatarvikuid, mis kasutamise veelgi mugavamaks teevad, siis kindlasti tasub neid ka kasutada. Mu lemmikosa suveöödest on oma voodist pea padjal tähti vaadata ja rohutirtsude sirinat kuulata – kui mul katuseakent poleks, siis poleks ka sellist armast idülli.

 

Hoia meie edasistel tegemistel silm peal sotsiaalmeedias: Facebookis ja Instagramis.

10 thoughts on “VELUX katuseaknad ja aknakatted meie majas”

    1. Kaalusime jah. Roto ja veluxi vahel valisime. Kuna endil kogemust polnud katuseakendega, siis käisime messil nende väljapanekuid näppimas ja Roto küll head muljet ei jätnud, vähemalt messil väljas oli neil selline aken, mida ma oma koju ei oleks tahtnud. Veluxi puhul mulle väga meeldis, et neil ohtralt spetsiaalseid lisasid ka, mis just nende akendele sobituvad. Ja oleme väga rahul oma akendega.

  1. Kuidas katuseakna ja katuse väliskihi vahelise osa soojustasite? Endal praegu katuseakende siseviimistlus ees ootamas ja see koht tundub kõige keerulisem.

  2. Tere!

    Kuidas lahenes katuseakna ülemise ja alumise nurga viimistlus, mis kaldlaes tekkis? Otsin häid ideid. Tänud ette!

    1. Me neid spetsiaalseid rakiseid ei kasutanud, sest need oleks liiga palju valgust ära võtnud. Ehitasime ise puidust kinnitused, kuhu kips kinni lasta ja tegime nn ebatüüpiliselt ehk et meil on akende üleval ja all mitte sirgjooneliselt sein vaid nö lõigatud. Kuskil blogis kindlasti pilte ka sellest. Kui tahad, siis saada e-mail mulle ja saadan sulle pilte meie lahendusest.

Jäta kommentaar: