Lastetubade sisustamine ja garderoobide ehitamine

Nüüd võib öelda, et laste toad on valmis. Pisividinaid – nagu vaibad ja paar väiksemat riiulit – tuleb veel teha, aga suures plaanis pole neil miskit otseselt puudu. Jagan teiega nüüd pilte nende tubadest. NB: Need tavaliselt nii korras ei ole 😀

Garderoobide ehitamine selle kohta öelda on tegelikult liialdus. Me lisasime olemasolevatele kummutitele vaid riidestange ja riiuli. Sahtleid ei hakanud seekord ise ehitama, sest lastel sai villand riiete hoidmisest ühes suures hunnikus korvtorni peal ja tõime hoopis kiirelt Ikeast kummutid, et kõik vajalik omale kohale saaks. 

Laste tubade viimistlus

Kogu majas oleme me läbivalt kasutanud vaid valget seina värvi, sh ka laste tubades. Kui mujal ruumides on veel ka puitu ja tellist seintel, siis laste toad ongi lumivalged. Pidevalt küsitakse minult, et mis tooni seinad meil on. Täiesti valged ongi – otse poeriiulilt võetud toonimata värv. Nii on minu meelest kõige lihtsam neid seinu uuendada ja lumivalged seinad on heaks taustaks laste enamjaolt kirjutele esemetele.

Mõlemal lapsel oli endal võimalus kaasa rääkida tekstiilide ja pisikeste detailide toonides. Suurem tüdruk valis oma lumivalgete seinte kõrvale valge mööbli ja hallid tekstiilid. Soojemat tooni annab tema toas Osmo antiiktamme toonis õlivahaga kaetud aknalaud ja riiulid ning põrand, mis on üsna üks-ühele nende õlitatud detailidega. Väiksem tüdruk armastab musta värvi ja lisaks sellele valis türkiissinise ja beebiroosa aktsenttoonideks. Ei saaks öelda, et ta tuba selle tõttu hubane ei ole, et seinad valged on. Ma usun, et tekstiilid tekitavad selle pehmuse ja lapselikkuse sinna tuppa.

Laste tubade mööbel

Kui me kaks aastat tagasi sügisel oma uude koju kolisime, siis olid meil vaid madratsid igas toas. Muud mööblit eriti polnudki peale korvtornide, kus riideid hoidsime ja ühe riidestange, kus asjad rippuma sai panna. Kuna samal sügisel läks meie noorem laps ka kooli, siis oli hädasti kiirelt vaja lastele koolilaudu ja voodeid. Muu võis oodata.

Selleks, et kõik eluks (loe: kooliks) vajalik nende tubades olemas oleks, sõitsime Ikeasse sahtlibokside ja lauajalgade järgi. Lisaks oli väiksema lapse mänguasjad vaja kuidagi ära mahutada nii, et tuba liialt kirju ei jääks ja igal asjal oma koht oleks. Eesmärk oli lihtsustada toa koristamist ja teha see ka värskele koolilapsele endale jõukohaseks.

Sisse kolides oli väiksema lapse tuba selline
Riided olid meil kõigil korvtornides – mitte kõige praktilisem ega ilusam variant

Ikeas käies tõime sealt lastele IKEA ALEX sahtliboksid, IKEA FINNVARD lauajalad riiuliga ja leidsime sealt ka ülisoodsad voodiraamid FJELLSE (tõesti odavad, ca 20euro ringis). Ajutise voodina sobis see küll. Eriti meeldis, et voodiraam oli viimistlemata puidust, mis andis võimaluse selle ära õlitada samas toonis nagu muud puidust detailid laste toas (Osmo antiiktamme tooni).

Ikea ALEX sahtliboks ja Finnvard lauajalg + tavaline tamme liimpuitplaat

Tegelikult olime väiksemale lapsele ehitanud ka majavoodi, aga talle see ei meeldinud ja nii see käiku ei läinudki.

isetehtud majavoodi
Meie ehitatud majavoodi
Ikea FJellse voodi ja trofast kastidega riiulid
Ikea Fjellse voodi ja Trofast kastidega riiulid

Me oleme väiksema lapse tuba juba korduvalt ringi tõstnud vastavalt, kuidas parasjagu tuju on. Valged seinad annavad võimaluse erinevaid toone väiksemate detailidega sisse tuua ja kõik sobib omamoodi hästi.

Lapse koolilaud

Sama sahtliboks ja lauajalad said ostetud ka suurema lapse tuppa ning voodi samuti. Kuigi see voodi tuleks lähiajal välja vahetada, sest laps on vahepeal kasvanud ja see hästi ei sobi täiskasvanu suurusele.

Suurema lapse tuba mõni kuu peale sissekolimist
Teismelise toa voodi – Fjellse valge vahaga viimistletud

Mänguasjade sorteerimine ja säilitamine

Väiksemale lapsele sai toodud ka kaks TROFAST kastidega riiulit, et sorteerida sinna mänguasjad ja legod. Kolimise üks suurimaid plusse oli see, et lõpuks sai kogu elamises oleva kola kriitilise pilguga üle vaadata ja ikka 100liitriste kottide kaupa ära anda nii mänguasju, raamatuid, puslesid, voodipesusid jms, millest lapsed olid välja kasvanud ja enam ei kasutanud. See lihtsustas oluliselt ka olemasolevate asjade paremat organiseerimist.

trofast kastid
Legosid sorteerisime väiksematesse kastidesse ikka mitu päeva järjest
Trofast kastid Ikeast ja ajutine “garderoob”

Raamatud on meil suures osas hoopis elutoas ja vaid kõige lemmikumad on lapsel oma toas seinaorvas, mis oligi mõeldud raamaturiiuliks neile. Enamasti käime me üldse raamatukogus ja seetõttu meil väga palju raamatuid polegi, lemmikud ostan siiski koju ka.

Pehmed mänguasjad olid need, millest väiksem laps loobuda ei suutnud. Nende säilitamiseks ostsime suure riidest korvi, kuhu saab need lihtsalt sisse visata ja ei pea neid kuskile sättima. Nii läheb koristamine kiiremini.

Kunsti- ja meisterdustarvikuid hoiab väiksem laps omal IKEA Raskog ratastel korvis. Neid korve on meil maja peal kaks tükki ja saavad pidevalt kasutust.

Ikea Raskog ratastel korv lapse toas

Ühesõnaga olid neil toad nii enamvähem valmis, aga puudusid garderoobid ja kardinad ning veel pudi-padi. Vahepeal ehitasime me valmis hoopis oma köögimööbli ja esikumööbli ning magamistoad jäid tahaplaanile.

Garderoobide ehitamine lastetuppa

Esialgne plaan oli ka lastele analoogsed garderoobid ehitada nagu me oma tuppa ehitasime, lihtsalt heledamates toonides. See plaan aga jäi soiku, sest üks hetk hakkasid laste tubades riiete hunnikud ja kuhjuvad asjad ära tüütama ja otsustasime minna kergema vastupanu teed.

Selleks, et asja lihtsustada, otsustasime, et teeme neile küll sarnaselt avatud garderoobi aga ostame kummutid ja lisame riiuli ning stange riidepuudele. Kummutid ostsime jällegi Ikeast – MALM sarjast.

garderoobi ehitamine malm kummutitega
Ikea Malm kummutid

Malm kummutid meeldisid meile oma lihtsuse ja minimalistliku välimuse tõttu. Hea üllatus aga oli see, et ka kvaliteet on neil üsna hea. Väga raskeid asju just sahtlisse ei paneks, aga riiete ja kunstitarvete jms hoidmiseks sobivad ideaalselt.

Malm kummutitesse sobivad SKUBB sarja sahtlijagajad

Suurem laps paneb ise oma riided kokku ja sahtlisse ning hoiab need ka ise korras. Väiksemal lihtsustasin sahtlite korrashoidmist konmari meetodiga – st voldin riided teistmoodi ja üksteise otsa ladumise asemel laon need kõrvuti. Selle meetodi eeliseks on, et kui laps mingi riideeseme kapist välja võtab, siis ei lähe teised asjad segamini. Soovitan soojalt proovida seda meetodit!

Sahtlites on riided Konmari meetodiga kokkupandud
Kummutid suurema lapse toas

Kuna mõlemad lapsed on tüdrukud, siis oli oluline ka riidestange – ikka on kleite ja asju, mis tuleks pigem riidepuu peale panna kui sahtlisse. Selleks leidsime Bauhausist ideaalse riiulikanduri, millel kohe riidepuude toru hoidja ka küljes.

Riiulikandur Bauhausis
Riiulikandur Bauhausis

Kanduritele kinnitasime männipuidust plaadi, mille olin eelnevalt antiiktamme tooni vahaga katnud ja stangetoru samuti puidust, mille eelnevalt vahatasin.

Garderoobi valgustus

Kõige viimasena said garderoobi riiulid samamoodi valgustid nagu meie oma garderoobki. Kogemus on näidanud, et need on väga mõnusad õhtuseks valguseks kui alles sätid magama ja eredat laelampi ei taha. Sama lugu ka pimedatel talvehommikutel – riietumiseks valgusest piisab, aga ei tee silmadele haiget kui oled just ärganud.

Valgustid tõime samuti Ikeast – toote nimetus Vaxmyra ja pakis on kaks pisikest LED-kohtvalgustit.

Suurema lapse toas on veel puudu väike riiul kahe kummuti vahelt, kus saaks jalanõusid hoida
Uks ja garderoobi riiul on sama õlivahaga viimistletud
Valged matid riidepuud ostsin Koduekstra poest

Sellised nad siis said. Suurema lapse garderoobi kavatseme veel natuke edasi ehitada ja tekitada katuseorva veel peegli ja lampidega meigilaua.

Väiksema toas on nüüd veel mõni pisiliist puudu ja siis on see tuba päriselt valmis, aga meid teades, siis ega see igaveseks nii ei jää. Laps kasvab ja tema soovid muutuvad. Võimalik, et seda saab mõne aja pärast jälle totaalselt muuta, kui beebiroosa ja türkiisi hullus üle läheb 🙂

Kummutite kõrvale jäi täpselt piisav vahe, et peita sinna mustapesukorv
Pesukorv, kus hoitakse hoopis kaisukaid ja isetehtud nukumaja. Tumba on ostetud Pepco poest

Kui soovid meie tegemistega kursis olla, siis jälgi ka meie facebooki lehte: Minu kodu ja instagrami kontot, kuhu postitan peaaegu iga päev: @minukodu.

8 thoughts on “Lastetubade sisustamine ja garderoobide ehitamine”

  1. Alati on huvitav teiste kodudesse piiluda 🙂
    Väga hea maitse ja ilus kodu! Väga tublid ja asjalikud olete! Pole sugugi lihtne töö, aga endale tehes, siis tasub pingutamist!
    Aga kardinad? Kust need olete v plaanite soetada? Või tulevad hoopis rulood vm?

    1. Piltidel on kardinad ka lõpupoole näha – ostsime Ikeast puuvillased kardinad. Väiksemal heleroosad ja suuremal hallid. Õhtuks tõmbavad kardinad akende ette, päeval on kõrvale lükatud enamasti. Ruloosid vist ei hakka eraldi panema. Väiksema lapse katuseaknale võibolla tellime ruloo, et saaks suvel ka toa pimedamaks teha. Suuremal juba on, ta ise tahtis, et saaks toa täiesti pimedaks teha.

  2. Oh ! See stange-idee teostus, st kandur Bauhausis on täpselt see, mida mul vaja oli – olen juba pikka aega mõelnud, kuidas sarnast olukorda lahendada aga kuna ma ei teadnud täpselt enam, mida otsin (muud mõtted haaravad ja see läheb jälle meelest, kuniks kriitiline piir taas ületatud saab), siis aitäh ! Uurin selle kohta veidi lisa ja äkki äkki saab meie garderoob ka inimlikuma kuju (.. korvtornid on tõesti hirmsad, aga hetkel olen ühest kahekordsest minimeerides saanud ühe ja ..no tunneli lõpus on siiski ka valgus !) Aitäh !

Jäta kommentaar: