Kui palju maksab maja ehitamine?

Enne ehituseks laenu võtmist oli meil olemas ehitusprojekt ja valmis ehitatud vundament ja esimese korruse karkasski püsti. Pangad nõuavad ehituse puhul alati kalkulatsioone, kuhu ja mis summades laenuraha kulutada plaanitakse. See kogemus oli meil juba korteri ehitusest olemas ja oli selge, et kalkulatsioone ja eelarve jälgimist hakkan teostama mina ise, samas kui mees ehitusega tegeleb ja materjale tellib ning seejärel arved mulle üle annab, millega mina siis edasi toimetan.

Korterit renoveerides saime selgeks, et raha läheb alati plaanitust rohkem ja aega läheb samuti plaanitust rohkem. Selleks, et vältida seisu, kus laenuraha on otsas, aga mitmeid elutähtsaid osasid veel ehitada ja maksta vaja, plaanisin seekord eriti näpuga järge ajada meie eelarves ja kulunud summades.

Eelarve ise ehitamiseks

Esialgu teen siia väga ülevaatliku nimekirja, millise eelarve me esitasime pangale. Eelteadmiseks siis, et ehitatav majaosa oli 244m2.

VUNDAMENT 5,950
MAJAKARP 67,150
I korruse põrand (betoon) 5,050
välisseinad (karkass) 7,060
vahelagi ja katuslagi 6,990
välisviimistlus 6,650
aknad (3xpaketiga puitaknad Rehpol) 8,000
välisuks +paigaldus 400
garaažiuks koos paigaldusega 2,000
katus ja vihmaveesüsteemid 11,000
TÖÖ – majakarbi püstitus 20,000
SOOJUSTUS JA KIPS 12,800
seinad ja laed, vahelagi, must põrand:
Soojustus 3,000
Puistevill 600
Kipsplaat 1,200
kinnitusmaterjalid 500
puitlaastplaat II korruse põrandale (osb 22mm) 1,500
töörahad 5,000
Plekk-karkass ja puitkarkass 1,000
SISETÖÖD 25,350
trepp 4,000
siseuksed 2,000
siseviimistlus 19,350
HOONE TEHNOSEADMED JA -RAJATISED  38,100
korsten 1,000
kamin 3,500
küte 15,000
veeseadmed ja torud 2,000
ventilatsioon ja vent.projekt 3,500
ventilatsiooni projekt ja töörahad 1,000
tugevvoolu ja nõrkvooluseadmed 3,500
elektrisüsteem 3,000
TÖÖRIISTAD ja OOTAMATUD KULUD 6,600
EHITUSE KULUD KOKKU 150,000

Nimekiri oli tegelikult palju täpsem ja  nimekirja alapunkte ka rohkem. Näiteks olin ma samas Exceli failis ära toonud, palju mingi töö ja materjali m2 hind maksab keskmiselt või millised hinnapakkumised mul juba olemas on, mida kasutada plaanisime. Näiteks oli mul küttesüsteemi hinnapakkumine olemas enne kui majal sarikad üldse olid ja akende hinnapakkumise küsisin juba siis kui maja ehitusloa taotlus alles käis. Nii sain ma enamvähem aimu, mis summad võiksid olulistele osadele kuluda. Muud summad said võetud näiteks eelmise kodu ehituse eelarve järgi, lisades sinna vähemalt 30% otsa, sest noh.. hinnad on tõusnud. Lisaks panin kuudekaupa ka ajakava sinna eelarvesse paika, sest laen väljastati kahes osas ja teise osa kätte saamiseks, pidi esitama tehtud töödest pilte.

Vundamendi hind oli meil lisatud eelarvesse selle tõttu, et näidata pangale omaosalust. Tegelikult oli lisaks veel enne ehitust kulunud summasid, mida näitasin eraldi – näiteks kulud arhitektile, paberimajandusele, pinnase ettevalmistamisele jms. Oma osaluse eest oli plaan maja sisustada – sh köök ja pesuruumid, mida tegelikult võib kodulaenu eest sisustada ja esialgne eelarve jättis täielikult välja piirdeaia, tänavakivi ja haljastuse. Samas oli pangale esitatud eelarves umbes 26 000eurot, mis oli arvestatud töörahadeks ja ootamatuteks kuludeks, mis hiljem saigi suures osas hoopis piirdeaia ja tänavakivi peale kulutatud.

IMG_9006

Tegelikud kulud

Meie jaoks suuri üllatusi ei olnud. Võib öelda, et osa asju saime soodsamalt kui arvestasime ja osa asju palju kallimalt. Samuti otsustasime me jooksvalt, et kuna eelarves raha jätkub, siis ei hoia oluliselt viimistlusmaterjalide pealt kokku ja valisime keskmisest kallima põranda, plaadid ja san tehnika – asjad, mis jäävad ilmselt väga pikaks ajaks ja mis pidid meile ka päriselt meeldima. Nii, et kes tahab, saab veel soodsamalt hakkama.

Ääremärkusena – kuludest on mõned asjad puudu. Näiteks on täielikult puudu suuremad tööriistad (saed, trellid, akud, redelid, segumasin jne) – tegelikult kulus ka sinna arvestatav summa, aga see on selline kulu, et vajadusel saab neid ka rentida või tuttavatelt laenata. Meie jaoks tundus mõistlikum mitu aastat kestva ehituse jaoks põhivahendid siiski endale osta – jube nüri on kui pead nädalavahetusel ootama esmaspäeva, et saaks rendist mingi masina võtta, et töid edasi teha. Naljakas fakt – kuna me oleme enamuse ise ehitanud ja ühtki naela ei kasutanud, vaid põhitööriist oli akutrell, siis akutrelle läks meil ehituse jooksul neli tükki. Paar korda peale selle katkiminemist sai seejärel lihtsalt uus trell ostetud, sest no kes jääb ootama selle parandust, kui maja vajab ehitamist… Sama lugu oli suure saepingiga, ehituse  jooksul käis see kaks korda remondis ja kui päris aus olla, siis on see praegugi katki ja vajaks uuesti remonti. Aga vatti said need tööriistad ikka hullumoodi ja eks ükski asi pole igavene.

Täielikult on puudu ka sellised asjad, mis muidu on nagu igapäevased kulud küll, aga ehitusega mitmekordistuvad – tööriided, söök, kütus, vesi, elekter. Neid ei saa ka kuskile eelarvesse lisada, sest neid ei maksnud me laenurahadest, aga suuremad olid need kulud ikkagi. Kui mõnel päeval eelistasime aega maksimaalselt ehitusel kasutada, sai ikka Wolti abil söök koju tellitud ja sellega vähemalt tunnike ajavõitu – rahaline kulu aga ikkagi suurem kui oleks siis olnud, kui oleks ise teinud toidu.

Puudu on ka aiatööriistad, mis olid lihtsalt vältimatud ostud – muruniiduk, trimmer, rehad, labidad ja palju muud.

Ja teistele ise ehitajatele ütlen, mis meil täielikult null kulurida oli –  valve ehitusplatsil, ajutised piirded, ehitussoojak või ja/rendiwc, kulud edasi-tagasi ehitusplatsile sõitmisele, tellingud jms. Kõik tänu sellele, et elasime olemasolevas osas ja ehitusplatsile minekuks oli vaja vaid õue astuda. Kellel sellist võimalust ei ole, arvestage ka selliste kuludega.

Kulud on hetke seisuga, s.o. 25. juuli, 2018 ja maja pole veel 100% valmis – näiteks on meil endiselt täielikult välja ehitamata vannituba teisel korrusel, trepp vajab viimistlemist, saun vajab viimistlemist ja saunalava ostmist ning erinevad panipaigad vajavad riiuleid, uksi ja terrassi tahaks ka – kõik see läheb juba jooksvatest rahadest, sest laen on kõik juba majja ära kulunud. Rääkimata siis mööblist, mille me plaanime suures osas ise teha vastavalt meie täpsetele vajadustele – sisseehitatud töölauad, garderoobid, raamaturiiulid ja diivan, mille me suutsime välja valida üsna kalli, sest meie meelest muud variandid siia lihtsalt ei sobiks.

Nüüd siis reaalsed kulud tabelina ja järjestatud enam-vähem tööde järjekorras. Selleks, et oleks mingi ülevaade, kus me töörahadelt kokku hoidsime, panin märked juurde, millised tööd me ise tegime ja millised lasime teha.

 

Kulu Kulunud summa Planeeritud Täpsustus
Vundament 6,366 5,950 tegime ise
Dokumendid 3,678 0 tellisime
Karkass 9,731 14,050 tegime ise
Soojustus 5,190 3,600 tegime ise
Vesi ja kanalisatsioon 935 2,000 tegime ise
Katus 15,489 11,000 katusekatte lasime paigaldada
Aknad 11,979 8,000 lasime paigaldada
Küte/ventilatsioon 19,429 19,500 lasime paigaldada
Elekter 4,100 6,500 osaliselt ise, osaliselt lasime teha
Uksed 3,443 4,400 paigaldasime ise
Kamin/ahjud/korstnad 2,378 4,500 lasime teha
Välisviimistlus 5,020 6,650 tegime ise
Pesuruumid + saun 10,947 11,950 tegime ise, v.a. plaatimine
Siseviimistlus 14,140 19,800 tegime ise, v.a. tellissein
Põrand (tammelaud) 7,548 1,500 osaliselt lasime paigaldada
Aiapiire + tänavakivi jms 17,901 0 lasime teha
Haljastus 1,628 0 tegime ise
Valgustid 1,778 0 paigaldasime ise
Prügivedu (konteinerid) 1,100 0 tellisime
Trepp 400 4,000 tegime ise
Muud kulud 3,150 25,000
Töövahendid 938 1,600
Kasutusluba 2,814 0
KOKKU: 150,084 150,000

Nagu näha, siis me unustasime täielikult selle pisiasja, et Tallinnas maja ehitades on igasugu pabereid vaja ja iga asi maksab – kooskõlastused, riigilõivud, maamõõtmised, hindamisaktid jms. Peale ehitust – samamoodi riigilõivud, kooskõlastused, kordusmõõtmine, auditid ja nii edasi. Endale ehituseelarvet tehes – arvestage ka nende summadega.

Katus ja aknad läksid plaanitust kallimaks, sest me vahetasime esialgu väljavalitud teenusepakkujad poole ehituse pealt lihtsalt välja – paremate vastu. Mõlema otsusega oleme 200% rahul. Nii Toode AS kui ka Viking Windows on olnud nii tellimise käigus, paigalduses kui ka järelteeninduses superhea kvaliteediga ettevõtted. Soovitan soojalt!

IMG_7068

Piirdeaed ja tänavakivi, mis olid esialgu meie eelarvest täiesti väljas – mõttega, et tegeleme sellega siis kui maja valmis, sai siiski peale maja karbiks saamist ära tehtud, sest ühekordne kulu on meeletult suur ja targem oli see kohe laenuga ära teha kui tulevikku lükata ja seda otsust me samuti ei kahetse.

Põrandad ja siseviimistlus – esialgses kalkulatsioonis oli arvestatud hirmodava laudparketiga. Ehituse käigus otsustasime siiski kvaliteetse tammepõranda kasuks, mis oleks ilus ja igavene. Esimesel korrusel lasime massiivsed tammelauad paigaldada spetsialistidel ja neil ka eeltöö betooniga teha (lihvimine) ja ka viimane kiht õlivaha viimistluseks peale kanda. Samuti ei kahetse me seda lisakulu – põrand on imeline.

7434437t1h39d9

Oli ka töid, mis osutusid oluliselt odavamaks. Võibolla tänu sellele, et kasutasime ehituspoodide projektimüüki ja soodukaid ning saatsime suurte koguste korral meilid laiali mitmesse firmasse ja valisime siis sobivaima pakkumise. Näiteks avastasime, et kinnitusvahendite ostmine hulgikoguses spetsiaalsest ettevõttest (nt Janere) on pea poole odavam kui K-rautast karbikaupa ostmine ja kruvisid kulus meil nii meeletult palju, et me kokkuhoid oli sadades kui mitte tuhandetes eurodes.

Muude kulude alla kuulusid ka sellised asjad, mis esialgu tundusid tühised kulud: töökindad, kaitsevahendid (maskid, prillid, turvavarustus katusel töötamiseks jms), kuluartiklid nagu liivapaber ja trelliotsikud, ehituspapp ja kile (põrandate ja seinade kaitseks), redelid, pikendusjuhtmed, koristusvahendid, ämbrid jne. Üksikult ei maksa need asjad pea midagi, aga kui ühe päevaga on su 5eurosed NAHAST töökindad ribadeks, siis kahe aasta peale teeb see üüratu summa. Töökindaid ostsime lõpuks eranditult kõik Magaziinist, sest sealne kvaliteedi ja hinnasuhe oli väga super. Need kindad pidasid õnneks veidi kauem vastu kui ühe päeva.

Mis on ise ehitatud maja ruutmeetri hind?

Kui me esialgu oma endisest kodupangast Swedbankist laenu läksime küsima, raiuti meile, et ei ole võimalik ehitada maja, mille ruutmeetri hind on alla 1200m2. Saab ikka küll, kui ise ehitada.

Meie kodulaen on 150 000€, ise oleme lisaks kulutanud hinnanguliselt 20 000€ ja veel kulub hinnanguliselt 10 000€, et kõik valmis saada – see sisaldab siis ka köögimööblit, teise pesuruumi viimistlust ja ka terrassi. See teeb kokku meie ehitatud maja ruutmeetri hinnaks umbes 700€ ja nagu ma juba mainisin, et kui loobuda kallist tammest laudpõrandast ja valida soodsam san-tehnika ja keraamilised plaadid, saaks lõpphinna veelgi soodsama. Ja veel, sama summa eest sai ka vana majaosa (49m2) uue välise kuue – uus korsten ja katus, aknad, laepealne soojustus ja välisviimistlus. Kui päris nullist maja ehitada, siis oleks ju ka see kulu olemata ja ruutmeetri hind veelgi väiksem.

Jälgi Minu Kodu blogi tegemisi ka Facebookis ja Instagramis!

 

 

19 thoughts on “Kui palju maksab maja ehitamine?”

  1. See on hea küsimus. Ei ole. Ja sellepärast, et meie jaoks on oma kodu ehitamine suures osas olnud tore tegevus ja kuna me ei ehitanud seda selleks, et müüa, siis pole need tunnid meie jaoks olulised olnud. Kui nüüd umbkaudsest ajakulust rääkida, siis me mõlemad tegime ehituse kõrvalt täiskohaga tööd ja meil on kaks last. Võib öelda, et enamus vabast ajast kahe aasta jooksul kulus ehitusele. Samas oli ka päevi, kus me ei teinud mitte midagi ehituse peal – näiteks kui seoses lastega või perega oli vaja midagi muud teha. Alati ei olnud lihtne, seda ma polegi kordagi väitnud. Aga kui siht on silme ees, siis see 2aastat rabelemist tasub end ära.

   1. Iseendale ja ise ehitades pole muidugi vaja neid töötunde kokku lüüa, aga kogemuste ja aja puuduse tõttu tõenäoliselt enamik inimesi endale ise maja ehitama ei hakka. Seetõttu oleks olnud huvitav teada kui palju reaalselt kõikide maja kallal töötavate inimeste töötundide arv kokku tuleb, et arvutada välja ligikaudne kulu tööde teostamiseks, mille ise oma kätega ära tegite.

    1. Mulle meeldib see ütlus, et aega on kõigil ühe palju. Lihtsalt prioriteedid on erinevad. Kes eelistavad kogu vaba aja festivalidel veeta ja sõpradega hängida; kes sporti teha ja kes hobidega tegeleda. Me tegime kaalutletud otsuse, et selle peale kulunud aeg on seda väärt. Ja ma saan täiesti aru, et kõigile selline asi ei sobi ja põhjuseid, miks mitte ise ehitada on võibolla isegi rohkem kui põhjuseid, miks seda teha. Meie jaoks trumpasid need plussid üle ja see kaks aastat me elust ei ole kindlasti mahavisatud aeg. Mu kadunud äi ütles, et õige mees peab elus kolm asja ära tegema: lapsed saama, puu istutama ja maja ehitama. Ta oli meil abiks ja juhendamas terve üldehituse aja ja seega sai kõik need kolm tehtud. Ilma temata me ilmselt poleks ise ehitanud, vähemalt mitte sellist maja. Aga ma ei ütle, et tema “moto” kõigile sobiks ja peakski sobima. Inimesed on ju nii erinevad, erinevate soovidega ja see on ka ok. 🙂 See ongi see, mis elu huvitavaks teeb.

     1. Ega ma ei laidagi vaid kiidan ikka takka Teie töid ja tegemisi 🙂 Ja Sinu blogi lugedes ja pilte vaadates olete minu meelest suurepärase tööga hakkama saanud. Fakt on aga see, et suur enamus meist kas ei taha, ei oska ja/või ei ole lihtsalt võimelised sellise ülesandega hakkama saama. Seepärast ma olengi huvitatud kui palju võis olla umbmäärane ajakulu Teie enda tehtud tööde puhul. Siis saaks teoreetiliselt välja arvutada ka ligikaudse ruutmeetri hinna, ilma omaosalust ehitusele andmata.

 1. Mina küsiks sellise küsimuse, et kas see 20 000, mis ise alguses kulutasite (vundament jms), oli pangale sobiv sissemakse? Või oli vana majaosa ja krunt omapoolseks finantseeringuks? Kuna meil on sarnane teekond ees, siis on see üks ääretumalt hea blogi küll! Me alustame küll nullist ehk vaja on ka krunti ning eeldatav maja ja eelarve on tuduvalt väiksemad, kuid üritame hakkama saada :).

  1. Hei. Vabandust. See kommentaar koos küsimusega on mul kahe silma vahele jäänud 😀 Aga kirjuta mulle facebooki, ei hakkaks siin detailselt lahkama. 🙂

   1. Hei! Ei ole midagi, ikka juhtub :). Aga praegu peame majaehitamse veidi edasi lükkama. Kiusan uuesti, kui teema aktuaalseks läheb :D. Otsime natuke kiirema kodulahenduse, et uus ilmakodanik saaks juba omas kodus olla :).

 2. Tunnen huvi maja projekti vastu. Mille alusel valisite sobiva teostaja, kui kaua vōttis projekteerimine aega ja kui kōrgeks kujunes maksumus?

  1. Meile tegi projekti mehe isa, kes oli arhitektiks õppinud. Hiljem leidsime lisaks ühe arhitekti, kes aitas ehitusloaga ja tegi veidi parandusi. Kuna meil suur osa oli juba tehtud, siis projektile kulus ligi 2500eurot. Projekteerimie võttis minu mälu järgi umbes aasta – pidevalt oli vaja muudatusi teha ja erinevaid variante läbi mängida, aga kindlasti saab kiiremini ka. Meil lihtsalt polnud väga kiiret sel hetkel.

  1. Wolf seade on, rohkem ei oska praegu tehnilist poolt ise kommenteerida. Talvel on ikka üsna kuiv õhk. Leevendab see kui peale sauna/ duši kasutamist pesuruumi ust lahti hoida. Eraldi õhuniisutajaid pole ostnud.

   1. Siis on ilmselt tegemist plaatsoojusvahetiga, see pidi hoonest niiskust välja tõmbama. Samuti imeb kamin päris palju õhku ja sealjuures ka õhuniiskust välja. Niiskuse suurendamisele aitavad kaasa toataimed.

 3. Mina olen ütlemata tänulik, et julgesid kirja panna ka numbrid ning üsna detailselt. Kuigi iga maja, krunt ja soovitud lahendused on erinevad, annab see ikkagi aimu kuhu suurusjärku numbrid jäävad. Näiteks enne krundi või vana maja ostmist, oleks hea teada kui suureks kulutused võivad minna – see on otsustamisel suureks abiks, kuid sellist infot on raske leida. Kui saame pangalt laenu, siis võtan su blogi piiblina ette ja hakkan näpuga järge ajama 😀 😀

Jäta kommentaar: