Keemiavaba koristamine ja mõned nipid kodu korras hoidmiseks

Ma olen ilmselt üks neist vähestest, kes armastab koristada – õigemini ma naudin seda kui ma õhtul vajun väsinult voodisse teades, et kõik toad on puhtad ja korras, voodipesud on vahetatud ja toad õhutatud. Samas ei meeldi mulle liigselt lõhnavad pesuvahendid ja vees solberdada. Lisaks on mul alati koristamiseks liiga vähe aega.

Minu siht minimalismi poole on väga palju aidanud mind koristamisel järjele saada. Mittevajalikud esemed leiavad omale uue elu, kas taaskasutuskeskuses või otse mõne heategevusorganisatsiooni käes. Lõplikult määrdunud või parandamatult katkised ja kulunud riided rändavad prügikasti. Mänguasjad ja raamatud, millest lapsed välja kasvanud on, ei rända enam kastiga pööningule vaid lähevad otse ära andmisele. Sama lugu ka riietega, millest lapsed välja kasvanud on. Poes kaalume igat ostu mitu korda ja “igaks juhuks” midagi ei osta, vaid siis kui reaalselt vaja on.

Minu meelest on koristamise puhul kaks erinevat segadust – üks on reaalne mustus ja teine on laialiolevad asjad. Mind väga ei häirigi kui laps parasjagu miskit meisterdab ja tal on terve pappkast juppideks lõhutud ja mänguasjad selle ümber laiali. Ta on loov laps ja tegeleb millegagi. Mis mind aga hulluks ajab on näpujäljed peeglil, plekid põrandal, mustad aknad ja tööpinnad-lauad, kuivanud võileivad laua peal ja mustad kohvitassid aknalaual. Kui ma üldisest segadusest suudan päevi mööda vaadata ilma, et ükski närv ka liiguks, siis näiteks ära mäkerdatud peegel tõstab nähtavalt mu stressitaset. Külmkapp, kus mingi toiduaine on lekkinud ja lõhnad segunenud, kaotab mu söögiisu ja räpane köök kaotab tahtmise süüa teha. Nii alustan ma iga kord söögitegemisel sellest, et kõigepealt löön köögi läikima.

Minu parimad abilised kodu korrashoidmisel:

 • Akuga tolmuimeja Bosch Athlet
 • Kärcher tolmuimeja
 • Kärcheri aknapesur
 • Klaasipuhastuslapp, melamiinkäsn, majapidamispaber
 • Taldmopp
 • Puhastusvahenditest: sooda, äädikas, sidrunhape, värske sidrun

Kiiremaks põrandapuhastuseks kasutan ma põrandaharja asemel käsitolmuimejat. Peale mitut päeva internetist erinevate review-de lugemist ja erinevate tolmuimejate võrdlust, tõin poest omale Bosch Athlet tolmuimeja, mille aku kestab u 45min aga mille tõmme on nii korralik, et sellega saab puhtaks nii puitpõranda, plaaditud põranda kui ka vaibad.

Suuremaks koristamiseks kasutan Kärcheri masinaid – tolmuimejat, mille me juba ehituse käigus ostsime ja aknapesijat, millega kulub köögipaberit kordades vähem kui mul varem kulus. Olen katsetanud ka ajalehega akende kuivatamist, aga trükivärv määrib minu valgeid aknaraame, seega olen sellest loobunud. Peeglite jaoks kasutan, kas spetsiaalselt klaasipuhastuslappi või kui suurem koristus niikuinii käsil, siis aknapesurit.

Põrandapesu on ainuke, mille pesemine on minu jaoks hetkel tüütu. Uurin erinevaid masinaid, mis põrandapesu lihtsustaks ja mis puitpõrandale sobiks. Kaalun mõne auruga töötava masina ostmist, sest põrandale ma ka keemiat lisada ei taha. Võite kommentaarides soovitada, millene aurupesur parim on ja ühtlasi võiks see sobida vannitoaplaatide puhastamiseks.

Määrdunud ahju puhastamine lihtsalt ja ilma keemiata.

Köök on eriti koht, kus mul pole mingit tahtmist kasutada tugevaid kemikaale vaid pigem piirduda võimalikult lihtsate ja puhaste toodetega, mis ei ole tervisele kahjulikud. Kui me siia majja esialgu kolisime, siis ostsime kasutatud ahju ja pliidi, mis mõlevad üsna eemaletõukavad välja nägid. Esimesena võtsin ette ahju puhastamise:

10255434_294681110730097_9073001043120540766_n.jpg

Selleks segasin kausis kokku söögisooda ja natuke äädikat. Segasin selle vahutavaks pastaks ja määrisin ahju põhja ja resti ja plaadid sellega kokku. Seejärel jätsin need terveks ööks selliselt seisma.

10710992_294681174063424_1894538758980854288_n

14000_294681204063421_254646139746033429_n.jpg

Järgmine päev pesin tavalise köögišvammiga kõik puhtaks, veidi oli vaja nühkida ka eriti ära kõrbenud kohti, aga üldiselt oli puhastamine lihtsam kui ma oleks arvanud. Enamus mustusest oli lahti sulanud ja sai lihtsalt lapiga kokku pühkida.

Tulemus:

10671280_294681240730084_9101640462884974447_n

Seinade, uste ja liistude puhastamine ilma keemiata – magic eraser-i ehk melamiinkäsnaga

Mul on lumivalged seinad kõikides tubades, sealhulgas ka esikus. See võib olla paras nuhtlus, aga minu jaoks on see paratamatus. Tumedaid seinu ma ka ette ei kujuta, eriti veel lihtsalt seepärast, et mustus välja ei paistaks. Selleks, et aga seinte puhtana hoidmine oleks kergem, leidsin endale imelise abivahendi – melamiinkäsna.

Kui mul koer noorem oli, siis ta alatasa hüppas ukselingile kui tuppa tahtis ja sellega määris ta porisel ajal meie lumivalge välisukse alatasa ära. Lisaks tekkisid pidevast kraapimisest ja hüppamisest värvi sisse imepisikesed kriimud, mis omakorda mustust koguma hakkasid.

Näide, milliseks üks välisuks muutub, kui sul on kutsikas ja sopane aed:

1450951_287994754732066_639544959777416316_n.jpg

Lihtsalt lapiga pestes oleks tulemus selline:

10704065_287994748065400_840044504973894917_n.jpg

Lisaks lapiga pesemisele teen ma kõige lõpus kogu kriibitud osa  õrnalt niiskeks tehtud melamiinkäsnaga üle ja tulemus on selline:

melamiinkäsn

1619383_287994814732060_6214763891281675909_n10626703_287994838065391_5082852284599570178_n

Melamiinkäsn saab mustuse kätte ka kõige krobelisemalt pinnalt ja ei vaja mitte mingisugust puhastusvahendit peale tavalise vee.

Kogemus Kärcheri SC4 aurupesuriga

Kui me vanas majaosas remonti tegime, siis valisin kõikidesse tubadesse köögi jaoks mõeldud seinavärvi, mis on hästi puhastatav. See otsus on end igati ära tasunud. Kui me puupliidi välja vahetasime, siis esimestel kordadel ajas see korralikult suitsu sisse. Kogu köögi seinad olid tahmased ja  kui ma lapiga seinu pesin, jäid sellest pesemisest randid ja oli näha, et laealune osa on eriti must. Plaanisin esialgu rendist võtta mõne pesuri, et masin ära katsetada ja siis vajadusel omale koju osta. Samas ei meeldi mulle kui mul igasugu harvakasutatavaid masinaid kodus liiga palju seismas on. Kui tihti sa ikka kodus seinu pesed?

Kord aastas suurpuhastuseks on mõistlikum see masin rentida. Nii ma siis otsisin erinevaid puhastusmasinate rente ja kuna hinnad olid üsna kõrged, siis lükkasin seda otsust edasi. Kuni ükspäev oli vaja muruõhutajat, et muru sisse tallatud teerajad veidi kobedamaks saada. Uurisin kohalikust facebooki grupist, et ega kellelgi pole seda laenutada paariks tunniks, sest õhutaja on samuti üks sellistest masinatest, mille koju ostmisel ma mõtet ei näe. Mulle kirjutas Puhasta Ise laenutuse omanik ja pakkus õhutajat 24h tunniks. Nende kodulehte uurides avastasin, et esiteks asuvad nad mu kodust vähem kui 600m kaugusel ja et lisaks õhutajale saaksin nende käest ka kauaotsitud aurupesuri laenutada ja seda väga mõistliku hinnaga. Kirjutasin, et soovin õhutajat vaid mõneks tunniks, aga aurupesuri võtaksin 24h tunniks ja sain kahele masinale korraga veel soodushinna ning sõitsin keset laupäeva neile masinatele järgi. Tavaliselt on mu masinarent sinnapaika jäänud just seetõttu, et alati tuleb idee miskit ära teha nädalavahetusel ja sellel ajal on tavapäraselt kõik rendifirmad kinni.

Aurupesur, mille rentisin, oli Kärcheri SC4 mudel. Minu kogemus sellega oli väga hea. Kaasas oli 3 erinevat otsikut ja erinevaid marlist lappe, mis otsikute külge käisid. Nii said puhtaks nii seinad (maast laeni), valamud, dušinurk ja põrandad.

Siin on üks video, mis näitab, kuidas masin toimib: https://www.youtube.com/watch?v=JL8ZdwSmwhg

Ma ise ei taibanud enne ja pärast pilte teha, aga võin kinnitada, et seinad said puhtaks ja põranda ka ja seda ilma suurema nühkimiseta. Eriti hästi toimis see kuum aur pliidi juures, kus oli tekkinud rasvane tolmukiht seinale – käsitsi oleks ma mitu tundi ainult seda seinaosa pesnud.

Kui üldse millegi üle viriseda selle masina osas, siis selle üle, et ta teeb ikka pinnad suhteliselt märjaks kohati ja kogu mustus jääb marlist lapi külge, mis pesuri otsa käib. Selleks, et mustust uuesti laiali ei määriks, tuleb seda lappi alatasa vahetada või loputada. Ideaalne oleks kui see masin musta vee kohe sisse ka imeks. Vaatasin, et Kärcheril täitsa olemas ka selline masin, aga umbes 4 korda kallima ostuhinnaga. Võimalik, et sellega oleks puhastamine veelgi lihtsam. Loodetavasti saan ka selle kunagi ära katsetada.

Kokkuvõttes jäin siiski rahule. Ma koristasin päris palava ilmaga ja aknad-uksed olid koguaeg lahti – nii kuivasid seinad ja põrandad sekunditega ja ei mingit keemiat ega ebameeldivat pesuvahendite lõhna. Ainult puhta veega koristamine, on parim variant. Reklaam lubab, et tapab 99% bakteritest ainult puhta veega ja kuigi ma suur bakterifoob ei ole, siis  arvan, et kord aastas sellist süvapuhastust kodule teha ei ole üldse halb mõte. Kindlasti rendin teinekordki seda masinat kui vajadus tekib.

Kuna meil on vaja vanas majaosas aknapaled kõik uuesti teha, sest vahetasime ehituse käigus ka seal aknad ja köögiakna asemel paigaldasime hoopis terrassiukse, siis saan ma peagi seal elamises veelkord suurpuhastust teha kui akende ümbrus viimistletud saab.

IMG_4407.JPG

Renditud aurupesur Kärcher SC4

 

Kuidas teie oma kodu korras hoiate? Millised puhastamiseks mõeldud masinad ja vahendid on teie meelest asendamatud? Milliseid puhastusvahendeid kasutate?

PS. Antud postitus ei ole kirjutatud kellegagi koostöös ega ole kuidagi sponsoreeritud. Kirjutan vaid oma kogemusest ja enda ostetud toodetest, millega rahul olen. Koostööpakkumised, nt sisuturunduse kirjutamisel teie veebilehele, võib saata läbi Facebooki lehe või e-maili, mille leiad lehe päisest.

5 thoughts on “Keemiavaba koristamine ja mõned nipid kodu korras hoidmiseks”

 1. Hakkan ise just remonti tegema ja sina kui inimene, kes sellest faasist ilmselt palju teab – milline on sinu soovitus remondiaegseks korra hoidmiseks? Eriti kui plaan on ise samal ajal remonditavas kohas sees elada? On sul mingeid nippe-soovitusi, kuidas enda närvid selles segaduses alles jääks ja mida nt iga õhtu pärast tööpäeva lõppu oleks kasulik teha koristamise mõttes, et asi ei muutuks väljakannatamatuks?

  1. Minul oli ehitusperioodil tolmuimeja kohati lausa 4 korda päevas kasutusel. Ostsime korraliku Kärcheri tolmuimeja, mis kannatab ka remonditolmu, sh saepuru ja pahtlitolmu. Tavatolmuimejad jäävad sellega hätta, sest filtrid lähevad umbe ja need ei saa peenema tolmuga hakkama. Soovitan soojalt osta ehituse jaoks korralik selleks mõeldud tolmuimeja. Kuna meil oli ehituse ajal meeletult liivane koguaeg, siis ma ostsin mingil hetkel lisaks ka selle akutolmuimeja, et kiirelt liiv kokku tõmmata (ka esiku vaibalt) ja see aitas väga palju. Meil oli muidugi see erinevus, et me ise ei elanud sees kui ehitus käis, vaid ehitus oli nö olemasoleva maja külge, millel läbi maja ust ei olnud – meil on selleks koht olemas, aga pole seda ava veel ära teinud. Päris pahtlitolmus elamist ei kujutakski ette – siis vist oleks kasulik ohtralt kaitsekilesid osta ja osad asjad lihtsalt ära katta kui et iga päev seda tolmu koguaeg maha pesta. Ja mida ma soovitan, aga ise kohati siiani ei oska 😀 – vahest löö lihtsalt asjale käega ja puhka, loe raamatut ja naudi värskes õhus olemist, selle asemel, et koguaeg piinlikku korda taga ajada ehitusperioodil. Sellel lihtsalt ei ole mõtet. Aga puhata on vaja.

  2. Kuna meil hakkab samuti korteri remont ühele poole saama seal samal ajal sees elades, siis ehk mõned enda kogemused:

   * Nagu juba mainiti, korralik tolmuimeja on sinu parim sõber. Meie kasutasime esialgu vana olemasolevat tolmuimejat selle mõttega, et see ilmselt jääbki tema viimaseks tööks (jäi ka).
   * Kui plaan on tervet elamist remontida, siis tee toa kaupa – koli kogu elamine, mis vähegi võimalik, remonditavast toast ära ning arvesta sellega, et see tuba on mõnda aega elamiskõlbmatu.
   * Katsu läbi mõelda kõige mustemad tööd ning tee need võimalikult ühe korraga ära. Mina näiteks tegin nii, et panin vahelt toa ukse kinni, teipisin maalriteibiga uksevahed kinni seniks kuni seintelt vana krohvi maha lõhkusin või pahteldatud seinu lihvisin. Peale seda koristad enam-vähem ära ning siis võib ka juba ukse lahti teha ja ülejäänud elamine jääb suhteliselt puhtaks. Sel ajal kui ust veel ees ei olnud tegin nii, et võtsin 1.2m laiuse remondi paberi ning teipisin sellega ukseava kinni – pane tugevamalt ülemine serv kinni – niimoodi saad külje pealt serva natuke lahti tõmmata ja korraks läbi minna kui vaja ning pärast paned lihtsalt uue teibi ribaga uuesti kinni. Jällegi hoiab tolmu teistest tubadest eemal.
   * Ära kuluta ülemäära palju aega koristamise peale – mingil määral on see vajalik loomulikult, et mahuks tegema ja et elamine elatav oleks – aga keskendu pigem sellele, et must osa tööst tehtud saaks. Näiteks selleks, et ma ei peaks pidevalt seda ruumi osa korras hoidma mis viis magamistoast vannituppa, tegin ma ajutise vanadest laminaadi paneelidest raja sinna – seda oli tavalise harjaga väga lihtne puhtana hoida ja samal ajal sai keskenduda sellele, et remondiga edasi liikuda. Ning samal ajal ei tassinud jalgadega sodi teistesse tubadesse.
   * Juhul kui värvid ja pahteldad lage/seinu, siis pane kindlasti põrandale mingi kate peale mille saab pärast kas ära pesta või ära visata – võibolla ma lihtsalt ei osanud nii hästi, aga minul oli pahteldamisel ja värvimisel pidevalt pahtli pritsmed ja värvi pritsmed põrandal ükskõik hoolsalt püüdsin seda vältida. Ma panin lõpuks isegi musta põranda peale paberi maha – pärast rullisin kokku ja säästsin ennast pahtlipritsmete maha kraapimisest.

   Ehk on abiks.

 2. Lugesin kunagi välismaa foorumist, et kui ahju pesed seest sooda/äädikaga ja ahjus on kütteelement lahtine siis peaks selle kütteelemendi kinni katma. Lahus pidi nii kange olema, et korduval kasutamisel kahjustab see kütteelementi ja võib tekitada tulekahju. Enamikel uuematel mudelitel on see element peidetud juba eraldi plaadi alla põhjas. Ilmselt tuleb sama põhimõtet kasutada ka grilli elemendil mis asub aga ahju laes.

  1. Hea teada. Ma polnud sellisest asjast kuulnudki. Aga üldiselt sellist sügavpesu pole tihti vaja teha kui kord kuus lihtsalt lapiga üle käia ahju määrdunud pinnad. Osadel uuematel ahjudel ka pürolüüs, mis peaks siis kogu mustuse tuhastama ja siis on kerge seda ära pühkida. Meil on tavaline ahi hetkel ja puhastan seda regulaarselt lihtsalt palja veega ja lapiga. See, millest postituses kirjutasin, oli meil kasutatult ostetud ahi ja ma ei tea ajalugu, aga mulle tundus, et seda poldud küll kunagi pestud.

Jäta kommentaar: