Läti Ikeas käik ja hinnavõrdlus Soome Ikeaga

Kõik, kes Ikeasse eelarvamusega suhtuvad, võiks seal vähemalt korra ikkagi ära käia. Mulle on jäänud mulje, et paljudel inimestel puudub tegelikult ettekujutus, miks Ikea nii paljudele meeldib ja mille poolest see pood nii eriline on. Odav mööbel on küll jah üks märksõna, aga mitte ainuke. Isegi kui sa pole Ikea fänn, siis soovitan mu postituse ikkagi läbi lugeda , sest üritan selgitada, milles Ikea fenomen seisneb.

Mitte ainult soodne hind

Mina avastasin enda jaoks Ikea juba 2006. aastal kui me alles esimest oma kodu sisustasime ja kui ma otsisin mõistliku hinnaga tooteid, aga eelistasin siiski puitu ja muid naturaalseid materjale. Lisaks oli mul sel ajal vaja uue kodu jaoks suhteliselt kõike – alates kahvlitest kuni voodipesude ja rätikuteni. Sinnamaani olime elanud minu lapsepõlvekodus ja ma olin otsustanud, et ei taha sealt mitte kui midagi kaasa võtta.  Ikea annab võimaluse sisustada minimaalsete rahaliste vahenditega ja samas nii, et elamine on endiselt praktiline ja näeb ka viisakas välja. Olgem ausad, Eestis on suures osas sarnane mööbel kordades kallim. Rääkimata pisividinatest, mille hinnad võivad erineda lausa mitmekordselt – nt on mul enamus köögitarvikuid Ikeast, ostetud aastal 2006 – suur osa neist on roostevabast metallist ja need maksid kordades vähem kui Eestis ning need näevad praegu samasugused välja kui siis kui need ostsin. Enamus siis ostetud toodetest on meil siiamaani kasutuses.

Ikea teeb küll masstooteid ja selle tõttu saab ka pakkuda madalamaid hindu kui mõni teine pood, ent väga paljud nende tooted on kohandatavad või mitmel moel kasutatavad, seega lase ainult fantaasial lennata ja saad midagi omanäolist.

Internetist leiab väga palju ideid, kuidas Ikea tooteid omanäoliseks teha – google otsing  “ikea hackers” annab palju huvitavaid ideid. Ikeas leidub väga palju tooteid, mis on viimistlemata puidust – seega saab need enda soovi järgi värvida, peitsida või õlitada nii, et need just sinu elamisse sobiks ja sinu maitse järgi oleks. Üks kõige mitmekülgsem mööblisari Ikeas on IVAR sari. See on viimistlemata männipuidust ja sellest saab teha niipalju erineva ilmega mööblikooslusi, et lase vaid mõttel lennata. Soovitan otsida Google pildiotsingust “Ivar hack” ja näed, millest ma räägin.

Näiteks selline variant, mis meenutab meie garderoobi:

Lisaks on paljud IKEA tooted väga mitmekülgselt kasutatavad – näiteks lihtsatest ruudukujulistest riiulitest saad kombineerida ja kujundada just omale sobiva koosluse ja lisada neile sahtleid, korve, kaste ja muid selliseid lisasid, mida saab juurde osta ja mis riiuli mõõtudega ideaalselt sobivad.

Ikea paneb suurt rõhku mõistlikule pakendamisele – kõik tooted on pakendatud selliselt, et need oleks võimalikult kompaktsed. Tänu sellele on võimalik tavalise sõiduautoga enamus mööblist ise koju tuua. Ruumi nendes pakendites ei raisata. Näiteks tõime me seekord neli suurt kummutit, ühe meigilaua, ühe täispika peegli, nõusid, karpe, kardinasiinid ja kõik kardinad ja mahutasime selle kenasti oma autosse, kus olid tagumised istmed alla lastud. Tõenäoliselt diivan meie autosse ei mahuks, aga muu mööbli saame vabalt ise koju tuua.

Ikea mööblipakendid – kõik see mahtus meil autosse ära

Meil pole kodus  palju Ikea mööblit, aga minu lemmikud Ikea tooted on need, mis aitavad kodus korda luua, asju organiseerida ja teha nii, et igal asjal oleks oma koht ja kapid-sahtlid-riiulid oleks organiseeritud. Selleks on Ikeal meeletult lai valik tooteid. Need leiab kodulehelt Interjööri korrastajad alt. Spetsiaalsed sahtlitesse mõeldud sahtlisisud, karbid ja sahtlite eraldajad aitavad sahtlid praktilisemaks muuta ja need korras hoida. Paljusid neist toodetest saab kasutada ka muus mööblis, mitte vaid Ikea toodetes.

Sisustusideed ja näidistoad Ikeas

Ikea toodete disain on erinevate alade spetsialistide koostöös sündinud. Tootesarju on nii romantilisse maakoju kui ka modernsesse linnakorterisse sobivaid. Igal aastal tuleb ka uusi tooteid juurde, mis just hetke trende peegeldavad, olles samal ajal mõistliku hinnaga ja läbimõeldud. Ikea läbimõeldud disain mängib rolli ka selle mööbli kokkupaneku juhendites. Need on nii lihtsad, et ka algaja saab edukalt hakkama. Ma olen ise kogu Ikeast toodud mööbli kokku pannud ja mul ei ole veel kordagi mitte mingit probleemi sellega olnud. Seni on kõik detailid karpides olemas olnud, kinnitusvahendeid piisavalt ja juhendid lihtsamast lihtsamad.

Üks näidistuba Läti Ikeas

Mis mulle eriti meeldib Ikea poodides käies on see, kuidas nad on suutnud teha poe selliseks, et seal alati põnev on. Ja mitte vaid mul –  mu mees naudib sealkäike samapalju kui mina. Meie Ikeaskäigud on alati sellised, et me veedame poes pea terve päeva – kuus tundi Ikeas veeta pole mingi probleem. Ikea poed on selliselt üles ehitatud, et poodi sisse minnes on esimene osa selline, kust sa lihtsalt läbi jalutad ja otseselt poekorvi midagi panna ei saagi. Selles osas on näidistoad ja -köögid, kus saad mööblit ise testida – avada sahtleid ja kappe, istuda diivanitel ja tugitoolides, uurida lähemalt köögimööbleid ja nende lisavõimalusi. Toad on niiöelda lavastatud, et saaksid koguda ideid, kuidas asju paigutada ja ruumi maksimaalselt ära kasutada. Iga näidistoa juures on märgitud toa ruutmeetrid ja köögi puhul ära toodud ka mööbli koguhind. Ikea ei müü ainult äärmiselt odavat mööblit, vaid näiteks diivani võid sealt osta nii 69euro kui ka 2900euro eest. Igale maitsele midagi. Kallima hinnaklassi pehme mööbli ja madratsite garantii on 10aastat ja köögimööblil lausa 25aastat.

Läti Ikea

Läti Ikea näidistuba jõulumeeleolus

Need näidistoad on sisustatud mitte vaid mööbliga, vaid lisatud on ka kardinad, vaibad, diivanipadjad, raamatud jms detailid, mis ruumi koduseks teevad. Kõiki neid tooteid saab poe järgmises osas juba omale ostukorvi lisada. Näidistubade juures saad võtta paberist mõõdulindi, pliiatsi ja ostunimekirja, kuhu saad märkida toote nime või koodi ja hinnasildilt lao riiuli numbri, mille järgi hiljem poe kõige viimases osas saad ise laost võtta väljavalitud mööbli paki ja sellega kassasse minna.

Läti Ikea näidistuba

Läti Ikea näidistuba

Ikeast saad ka ideid, kuidas pidulikku lauda katta

Palju erinevaid pildiraame – väga soodsa hinnaga

Palju praktilist mööblit väikestesse ruumidesse

Lahtikäiv kirjutuslaud PS 2014

Läti Ikeas oli üks näidisköök, mida pildistasin seetõttu, et meil on plaanis samamoodi ahi tööpinnast kõrgemale tõsta ja alla sahtlid teha. Ahjupealset osa saab kasutada nö riiulipinnana. Täpselt sama kõrge kapi plaanime me ka ise teha:

Ikea köögikapid

Järgmise pildi tegin seetõttu, et seal poes olles tekkis idee ka meile üks selline kitsam riiul tekitada ahjukapi kõrvale, kuhu läheksid nt kokaraamatud, mida meil on üsna palju.

Köögiriiul kokaraamatutele

Veel tekkis idee see riiul sarnaselt köögisaarele teha kontrastses toonis ehk siis musta asemel hoopis tammepuidust ja riiul diagonaalse plaadiga pooleks jagada:

Puidutooni riiul musta värvi mööbli sees

Näidisköök Läti ikeas

Säilituslahendused seinale

Näidistuba Läti Ikeas

Näidistuba Läti Ikeas

Sahtlite sisude näidised

VITTSJÖ laud

Metallist ja klaasist laud, mis sobib nii sülearvuti kui meigilauaks. Hind vaid 30eurot.

Ikea vaibavalik

Ikea vaibavalik

Ikea vaibavalik

Läti Ikea hinnad võrreldes Soome Ikeaga

Tegin hinnavõrdluse Soome hindadega ka. Ainukesed tooted, mis olid Lätis kallimad, olid mõned kardinad. Kokkuvõttes kogu ostukorvi vahe oli umbes 130eurot. Kulutasime umbes 800eurot, Soomes oleks täpselt samad tooted maksma läinud 937eurot. Kummutitel oli kohati lausa mitmekümneeurone vahe ja kuigi pisividinate hinnad erinesid vaid 1-2euro ulatuses, siis kui näiteks erinevaid karpe mitmeid võtta, siis tuleb juba jällegi korralik hinnavahe sisse.

Samas meeldis mulle väga, et me ei pidanud laevaga sõitma, sest see on alati lisaajakulu ja ka rahakulu. Kütusele kulus muidugi rohkem kui Soomes käies oleks kulunud, aga meile meeldis, et me ei pea kellaajaliselt kuskil olema ja saame omas tempos liikuda. Me otsustasime meelega külastada Läti Ikeat tööpäeval ja kuu lõpus, lootes, et siis on vähem rahvast ja oligi – väga vähe inimesi oli poes, parklas oli piisavalt ruumi ja mingeid järjekordi ega ootamist kuskil polnud.

Võtan nüüd kojutoodud mööbli ja sisustuse ette ning proovin need lähipäevil omadele kohtadele saada. Järgmises postituses teen täpsema ülevaate, mida me sealt seekord koju tõime.

Kui soovid meie tegemistega kursis olla, siis jälgi ka meie facebooki lehte: Minu kodu ja instagrami kontot, kuhu postitan iga päev: @minukodu. Lisaks tegime  nüüd ka Youtube kanali, kuhu loodetavasti edaspidi ka videoid lisame meie tegemistest. 

 

8 thoughts on “Läti Ikeas käik ja hinnavõrdlus Soome Ikeaga”

 1. Me käisime esimest korda Soome Ikeas ca 7-8 aastat tagasi. Soome tuttavad hoiatasid, et me seal ilmselt alla 8 tunni ei viibi, nad käivad seal korduvalt ja alati läheb 5-6 tundi ära. Me olime vaimustuses ja ootasime seda minekut päris pikalt.

  Tund aega hiljem oli tervele keskusele tiir peale tehtud ja mõnes vahes veel paar korda käidud. Hinnad ei olnud tookord küll soodsamad kui osta kodulinnast kohapealt. Suht meh tunne oli 😀

  Ootan nüüd siis aastaid hiljem Läti Ikea külastust, et äkki olen seekord kauem kui tund aega 😀 Kahtlen.

  1. Kui parasjagu ei sisusta või ehita oma kodu, siis võibolla polegi põnev. Meie jaoks on alati põnev, aga ma olen täiesti hullumeelne pesapunuja alati olnud ja mulle meeldib, kuidas Ikeas alati nii palju häid ideid tuleb. Läti tubade väljapanek ei üllatanud küll eriti, selles suhtes, et olen paremaid kujundusi näinud. Soomes on olnud üliägedaid ideid, kuidas pisikesi ruume sisustada. Kunagi kui mul lapsed veel ühes toas olid, siis saingi Ikeast idee voodi lae alla ehitada ja selle alla riidekapp ehitada (kardinaga) ja võrevoodi peatsi osa sinna alla panna, sest muidu poleks lapsed ühte tuppa ära mahtunud. Ja ma iga kell eelistan isetehtud mööblit, aga Ikea on palju enamat kui vaid mööbel. Kuna ma olen kõigele lisaks ka peaaegu friik organiseerimise ja korrastamise osas, siis see pood on nagu organiseerimisparadiis 😀

 2. Infoks, et kardinad on Läti IKEAs pikemad kui Soome omas 🙂 Ehk tuleb sellest ka hinnavahe?
  Meil on kõrged laed ja Soome IKEAst ei ole ma kunagi kardinaid saanud, sest need on ainult 2,4 m pikad (või olid 2,6 m?). Lätis on 3 m 🙂

   1. Vot kardinatega minul vastupidine kogemus. Küll Leedu Ikeast. Lasin mehel kardinaid juurde tuua 1 kmpl. Vaatasin veel, et samad ikka, mis Soomest veidi aega tagasi ostetud. No hetkel oli akna ees 2 aga oleks tahtnud 4 kardinat. Mees tõi ja pesin siis olemasolevad ära, et värskelt ja puhtalt kõik 4 ette panna ja ehmatasin ära, et kas ma pesin valesti ja kardinad nüüd polegi põrandani…. Selgus aga, et 2 tk lühemad ja 2 pikemad. Panin pikemad nähtavale kohale ja lühemad jäävad diivani taha varju… aga pärast kodulehelt uurides oligi Soomes pikemad kardinad.
    No ei tulnud selle pealegi, et kui sama asi nime järgi ja pildi järgi, et pikkus võiks erinev olla. Nüüd olen targem aga jah… Kindla peale päris välja ei tasu minna, et samad asjad igal pool 😀
    Nüüd vaatasin Soome, Läti ja Leedu ikea kodukaid ja see sama kardin Soomes 250 cm ja mujal 300 cm.. Edaspidi ostan kardinaid siis Lätist 😀

    1. Mul on nüüd kõik kardinad 3meetrit pikad kuigi laed on meil igal pool 2,48 vms 😀 Käärid kätte ja lühemaks tegema.. Peangi minema hankima seda triigitavat paela, millega kardinaid ilma õmblemata lühemaks saaks teha. Mul õmblusmasinat pole ja ei taha praegu osta ka. Ei tea kui palju või kas üldse seda edaspidi vaja oleks. Katsetan selle triigitava paelaga enne.

Jäta kommentaar: