Kuidas ja kust tellida eritellimusmööblit?

Me oleme enamuse oma kodu mööblist ise valmistanud ja ilmselt seetõttu tuleb meile alatasa ka päringuid, et äkki teeksime ka teistele mõne mööblieseme. Me siiani ei ole teistele ühtegi mööblieset valmistanud, sest me pole ju mingid õppinud tislerid ega viimistlejad. Teeme seda hobikorras ja ei julge teistele teha, sest me teeme vaid puidust ja esiteks on see kallis, teiseks on puidul loomulikke iluvigu (kasvõi oksakohad), mis meid ei häiri aga kliendi jaoks võib olla häiriv. Ühesõnaga oleme me arvanud paremaks ise teistele mitte teha. Väiksemaid esemeid (lõikelaudu, karpe, kandikuid jms oleme ikka teinud).

Kust aga saada kvaliteetset eritellimusmööblit ja kuidas tuleks esitada päringud? Sellest täna kirjutangi.

Erinevad materjalid mööbli valmistamiseks

Materjalide valik on ju tegelt suur ja lai. Lisaks liimpuidule saab mööblit valmistada ka mööbliplaadist (plp, tislerikilp, mdf jne), vineerist, klaasist, metallist jne. Ka puidusorte on erinevaid – põhiliselt kasutatakse mändi, tamme ja kaske mööbli valmistamiseks, aga on ka olemas eksklusiivsemaid puitusid. Kuna väärispuidud on kallid, siis reeglina kasutatakse nende asemel hoopis väärispuidu spooniga plaate. Spoon on põhimõtteliselt õhuke puidukiht, mis on siis liimitud kas mdf või muu plaadi peale.

Millist materjali siis valida?

Kõige soodsamad variandid on muidugi MDF, mis kujutab endast pressitud puitkiust plaati või PLP, mis on puitlaastplaat ehk nn saepuruplaat. Nende miinuseks on see, et kui tekib täke ja plaat saab vett, siis see pundub. Lisaks on neid üsna raske uuendada või parandada kui kuskile täke tekib või üles pundub.

Tihti kasutatakse näiteks mdf ja puitu koos, et peidetud osades oleks soodsam materjal ja kallim materjal vaid nähtavates osades. See annab võimaluse mööbli valmistamisel kuludelt kokku hoida.

Täispuidust mööbli eeliseks on see, et ta on ajatu, naturaalne, pikaealine, lihtsalt uuesti töödeldav/parandatav. Miinuseks võibolla see, et ta on reeglina kallim ja ka raskem kui saepuruplaadist või MDF-ist mööbel. Lisaks võib täispuit mängida – st näiteks niiskemal perioodil ei pruugi kapiuksed või sahtlid enam niihästi liikuda kui kütteperioodil jms. Samas, asjalik tisler oskab ka neid probleeme vältida.

Kuidas tellida eritellimusel mööblit?

Kui soovid tellida mööblitootjalt oma enda soovide ja mõõtude järgi mööblit, siis pead edastama järgmise info:

  • Mõõdud (kõrgus x laius x sügavus)
  • Materjal, kui on eelistusi
  • Sahtlid – kui on sahtlid, siis mitu ja kas siinid peavad olema soodsamad või pehmeltsulguvad jne
  • Kapinupud/sahtlinupud – millise disainiga või mis materjalist (hea oleks ka pilt või link)
  • Viimistlus – kas värv, lakk, õlivaha ja mis tooni (samuti oleks hea pildimaterjal)
  • Üldine stiil või lisad – mööblijalad, metallist või klaasist osad – jällegi oleks hea kui oleks pilt ideest
  • Juhul kui oskad mõnd joonestusprogrammi, nt Google Sketchup, siis selle joonis oleks väga suureks abiks
  • Kui arvutis joonestada ei oska, siis ka käsitsi visandatud ideest on abi
  • Köögimööbli või terveid seinu katvat mööblit tellides peab mööblitootjale andma ka ruumimõõdud – nt seina kõrgus, laius, akende asukoht kui neid on, muu info – torustiku vms asukoht, mis võib mööbli asetust mõjutada.
isetehtud esiku mööbel
Meie isetehtud esikumööbel

Millisest firmast tellida eritellimusel mööblit?

See on ilmselt kõige keerulisem osa – leida just sulle sobiva hinnaga, sinu ligidal asuv ettevõtte (sest transport ka maksab). Lisaks tahaks ju teada, mis hinnaga erinevad ettevõtted sama asja teevad ja võibolla selle järgi otsustada.

Siinkohal tuleb sulle appi FURNUM. Furnum on veebileht, mis on loodud just selleks, et eritellimusmööbli tellimine tavainimesele võimalikult lihtsaks teha.

eritellimusmööbel

Kuidas FURNUM toimib?

Furnum.ee lehel klikid kõigepealt “Alusta päringu koostamist”. Seal saad täpsustada, mida soovid – köögimööbel, garderoob või eritellimusmööbel (kuhu kuulub kõik muu). Edasi saad märkida oma asukoha (seda ei näidata kellelegi vaid kasutatakse selleks, et leida sinu lähedal asuvad tegijad), soovitava tarneaja ja täpsustada oma projekti detailid – mida täpselt soovid, kas sul on joonis, kas tead, mis materjale soovid jne. Kõik on hästi lihtne ja loogiline – märgi vaid linnukesed kastidesse.

Järgmisena valid, kas soovid pigem odavama või keskmise hinnaklassi või hoopis eksklusiivsemat toodet. Kõige viimasena saad lohistada päringuaknasse pildid, joonised jms, mis aitavad su projekti selgitada ja lisaks kirjutada pikemalt, mida täpselt soovid ja mis mõõtudes. Päringu kirjeldus võikski olla siis võimalikult detailne – nagu ma esimeses postituse osas kirjutasin.

Seejärel saadetakse su päring anonüümsena erinevatele mööblitootjatele laiali ja sina saad peagi meilile lingi, kuhu hakkab kogunema hinnapakkumisi sinu tehtud päringule. Pakkumised tulevad umbes kahe päeva jooksul.

Ettevõtjad näevad su andmeid alles siis kui sa ise selleks loa annad. Lisaks saab peale pakkumise saamist küsida ka tootjalt küsimusi ja suhelda päringu osas.

Kui leiad hinnapakkumiste seast endale sobiva, siis saad juba ise otse ühendust võtta ettevõttega ja oma tellimuse sisse anda. Lihtne ja mugav! Igatahes lihtsam kui saata kümneid e-maile erinevatesse ettevõtetesse ja siis terve oma postkast pakkumistest üle ummistada.

Enne päringu tegemist soovitan ka lugeda väga head ja ülevaatlikku artiklit Furnumi enda blogist: https://furnum.ee/et/tasub-teada/eritellimusmoobli-hind-tarne

Miks valida eritellimusmööbel poemööbli asemel?

Selleks, et oma kodu praktiline ja mugav oleks, on kõige lihtsam vastus. Meie tegime oma mööbli ise, sest sellist nagu me soovisime, lihtsalt poes ei ole. Kui me aga ei oskaks ise teha, siis telliksime eritellimusena mööbli, et ruumi maksimaalselt hästi ära kasutada ja saaks täiesti omanäolise tulemuse.

Näiteks meie garderoob, mille tegime täispuidust ja mille ma ise disainisin, on ainulaadne – ma ei ole kuskil mujal sellist lahendust näinud. Analoogseid mdfplaadi ja metallraamiga valmissüsteeme olen kohanud, aga need on oluliselt õhemad ja ei tundu nii vastupidavad kui korralik täispuidust garderoob.

isetehtudgarderoob
Isetehtud garderoob

Postitus sündis koostöös Furnum.ee-ga.

Kui soovid meie tegemistega kursis olla, siis jälgi ka meie facebooki lehte: Minu kodu ja instagrami kontot, kuhu postitan peaaegu iga päev: @minukodu. 

Jäta kommentaar: