Erinevate põrandakatete plussid ja miinused

Viimasel ajal on hästi palju promotud suhteliselt uudset põrandakattematerjali LVT. Seda soovitatakse kui ideaalset materjali laste- ja loomadega koju. Miks mina seda materjali oma koju kunagi ei paneks ja millised on erinevate materjalide plussid ja miinused otsustasingi täna kirjutada.

Plaaditud või looduskivist põranda plussid ja miinused

Ideaalne variant pesuruumi ja esikusse.

looduskivist põrand
Meie esiku looduskivist põrand

Plussid:

  • Veekindel
  • Kulumiskindel
  • Kauakestev

Miinused

  • Vuukide puhastamine on raskem (epovuugiga on lihtsam)
  • Kui põrandakütet pole, on põrand ebameeldivalt külm
  • Kõva – kõik, mis maha kukub, puruneb (põhjus, miks mina kööki ei tahtnud plaate)
  • Märjana võib olla libe
  • Looduskivi, sh marmori miinuseks on ka see, et imab plekid sisse (tasub koheselt peale paigaldust kanda kivikaitseaine peale)

Laudpõranda plussid ja miinused

Laudpõrand on minu lemmik, aga meil on laudpõrand vaid esimesel korrusel. Laudpõrand tähendab täismasspuidust põrandat. Mitte segi ajada laudparketiga, mis on enamasti kolmekihiline (all vineer ja peal õhuke puidukiht).

Õlivahaga kaetud laudissein, põrand, talad ja aknalauad elutoas
Täismass tammelauast põrand

Plussid:

  • Saab värskendada lihvimise ja uue viimistlusega
  • Jala all soe ja mõnus (eriti õlitatud või vahatatud kujul), ei aja jalgu higistama ega tundu kleepuv.
  • Naturaalne materjal ja ehe puidumuster, rustikaalse laua puhul on välimus alati omanäoline

Miinused:

  • Kütteperioodil puit mängib ja võivad tekkida praod laudade vahele (omast kogemusest ütlen, et suvisel ajal praod kaovad)
  • Ajapikku tekivad kasutusest jäljed ja kriimud
  • Vajab aegajalt uuendamist
  • Paigaldus keerulisem kui laudparketil

Laudparketi plussid ja miinused

Puidust laudparketti on lihtsam paigaldada kui päris laudpõrandat – tänapäeval on juba erinevaid ühendusviise (click-süsteem jms), mis on üsna lihtne ka algajale aga lihvida ja uuendada saab seda heal juhul 1-2 korda. Puidukihi paksus vineeri peal ja laua enda paksus määrab kvaliteedi ja sellest oleneb ka hind.

Laudparkett – mitmekihiline, pealmine kiht on lihvitav ja uuesti viimistletav

Plussid

  • Lihtne paigaldus
  • Naturaalne materjal
  • Lihvimisega uuendatav

Miinused

  • Kriimustub kergemini
  • Ei kannata vett
Magamistoa laudparkett

Meil on laudparkett magamistubades, sest sinna tahtsime õhemat põrandakattematerjali kui allkorrusele. Kõik puitpõrandad meie majas on õlivahaga viimistletud ja teisel korrusel on juba kulumisjälgi näha meie kodukontoris, kus on ratastega toolid. Samas kriimud ei torka niiväga silma ja on loomulikud. Puhastada on seda lihtne ja jala all on mõnus. Meie eritellimusena tehtud laudparkett koosneb eri pikkustega laiadest laudadest (kohati kuni 2,1m pikad), mis on omavahel punn-soonest liimitud.

õlivahatatud laudparkett
Laudparketi muster ja toon lähedalt – õlivahatatud tamm

Eelmises kodus oli meil lakitud tammest laudparkett ja ligi kümne aasta jooksul kulus seal enim ära söögilaua alune, kus pidevalt toole nihutati – kuna lakk kriimustus, siis sealt, kus lakk maha tuli, hakkas puit mustust sisse imama ja tulemus oli oluliselt koledam kui praegu õlivahaga kaetud puidul olevad kriimud.

Laminaadi plussid ja miinused

Laminaatparkett on põhimõtteliselt vineerikihid, mille peal on plastikust puitimitatsiooniga kiht. Kallima klassi laminaadid on väga vastupidavad. Minu lapsepõlvekodus oli näiteks Pergo professional, mis praktiliselt ei kriimustunudki. Ka 20aastat hiljem ei olnud sel kulumisjälgi eriti nähagi.

Laminaatpõrand vanas majaosas

Plussid:

  • Kulumiskindlam kui puit
  • Kohati väga soodne hind aga kvaliteet ja hind on enamasti võrdelises seoses
  • Click-süsteemiga väga lihtne paigaldada ja ei mängi

Miinused:

  • Kriimustuse korral lihvida ja taastada ei saa vaid tuleb välja vahetada
  • Odavamad laminaadid on väga tundlikud veele – kipuvad ühenduskohtadest üles punduma
  • Ei ole naturaalne materjal – jala all külm ja ebameeldiv
  • Ei kannata vett (võib ühenduskohtadest punduda, aga selle vastu aitab liimi kasutamine ühenduskohtades)
  • Tekitab staatilist elektrit, tolm lendub kergemini

LVT plussid ja miinused

LVT lühend tuleneb fraasist luxury vinyl tile ehk siis luksuslik vinüülpõrandaplaat. Tegelikult kasutatakse ka lühendit LVP (luxury vinyl plank), mis peaks olema puiduimitatsiooniga plaadi kohta ja LVT kiviimitatsiooniga plaadi kohta. Praegu tundub eriti popiks läinud materjal olevat, sest hind on odavam kui kvaliteetsel laudparketil ja kriimustustele ja veele on vähem tundlik. Tundub nagu ideaalne kodupõranda materjal?

Plussid:

  • Kriimustuskindlam kui puit
  • Niiskuskindel
  • Lihtne paigaldus ja lihtne hooldada

Miinused:

  • Ei ole naturaalne materjal
  • Sisaldab tervisele kahjulikke ftalaate, mis uuringute kohaselt mõjutavad hormoonsüsteemi ja võib tekitada vähki

Vaipkattega põranda plussid ja miinused

Meie peres on mitu allergikut, seetõttu üleni vaibaga kaetud põrandad olid algusest peale välistatud. Igasugused tekstiilid koguvad tolmu ja seinast seina vaibaga tuba on tolmuallergikute õudusunenägu.

Plussid:

  • Jala all soe ja pehme
  • Hea helisummutaja
  • Lihtne paigaldada

Miinused:

  • Kunstlik materjal tekitab staatilist elektrit
  • Väga raske puhastada
  • Kogub tolmu, ei sobi allergikute kodudesse

Tegelikult on põrandakatteid veelgi – näiteks linoleum, mida tänapäeval on saada isegi biolaguneva ja loodusliku variandina (nt marmoleum). Mul endal selle materjaliga kogemust ei ole, samuti nagu ka korkpõrandaga, sest mulle sellised kirjud ja kummisena tunduvad materjalid oma kodus ei meeldi.

Võimalik, et neid põrandakatete miinuseid ja plusse on veelgi. Näiteks minu jaoks on oluline ka see kui ökoloogiline/roheline see lahendus on. Kui mul on valida, kas võtta kunstmaterjal, mis kestab praktiliselt sama kaua kui puidust põrand aga mis kulumise korral tuleb täielikult üles võtta ja prügimäele viia või materjal, mida saab taastada, siis ma valin alati viimase. Sellest aga enamasti ei räägita, et remonti tehes on üks kulu ka prügivedu ja remondist tekkivat ehitusprahti saab harva taaskasutada kui tegemist ei ole looduslike materjalidega.

Lisaks on minu jaoks väga oluline, et meie kodu siseviimistlus oleks lastele ja loomadele ohutu ja ei sisaldaks ohtlikku keemiat. LVT materjalis leiduvad ftalaadid võivad mõjutada meie hormonaalsüsteemi ja olla potensiaalsed vähitekitajad ja seda mina oma koju iialgi ei paneks. Oma kodus üritan ma võimalikult palju vältida plastiku kasutamist just erinevate keemiliste ainete tõttu. Lapsed puutuvad niipaljude kemikaalidega niigi kokku – las siis kodu olla vähemalt koht, kus neid kõige vähem leidub. Lisa saab lugeda näiteks SIIT.

Milliseid põrandakattematerjale eelistad sina ja kas on midagi, millega sa minu kirjutatud ülevaates nõus ei ole? Anna kommentaaris teada!

Kui soovid meie tegemistega kursis olla, siis jälgi ka meie facebooki lehte: Minu kodu ja instagrami kontot, kuhu postitan peaaegu iga päev: @minukodu.

14 thoughts on “Erinevate põrandakatete plussid ja miinused”

    1. Villavaip on jah naturaalne. Enamus mõõtulõigatavad ja kogu põrandat katvad vaibad aga on sünteetika ja staatilist elektrit tekitab villavaip ka ohtralt. Vaipkattena on villane siiski enamasti segatud sünteetikaga. Lisaks on need looduslikud materjalid (džuut, vill, lina) enamasti karedad materjalid.

      1. ei soovita villavaipa üldse. Ostetud korralik 1cm kõrguse karvaga villavaip. Kogu aeg ajas karva, tomuimeja oli karvu täis, kodu oli kaevu täis. Täielik õudus. Millegi pärast ei räägita, et villavaip ajab karju ja jääbki ajama.

  1. Soovitan ratastega kontoritoolidel vahetada rattad ära kummist rataste vastu. Välimus sama aga materjal teine ja ei riku põrandat!. 2 aastat tagasi lastele ostsime ja poest soovitati. Me saime kummirattad minu meelest järve keskusest mööblividinate poest-seal, kus sahtli siine jne kõike muud müüakse. Väga kiidan! Meil kaks aastat hiljem põrandad väga korras.

  2. Mind pani mõtlema see, et LVT puhul sa tõid välja, et sealt lendub tervisele ohtlikke ftalaate, aga samas laminaatparkett on ju samuti plastikust pealiskihiga – kas sealt siis ei lendu midagi? Lihtsalt jäi kummitama kuidagi see mõte, et mõlemad on ju tehismaterjalid ja sisaldavad plastikut.
    Mul endal ei ole kumbagi neist, vaid me panime hoopis naturaalse linoleumi 🙂

    1. Niipalju kui mina lugesin, siis just nende pehmemate plastikute sisse pannakse ftalaate – need annavadki selle kummise tulemuse. Panin ühe lingi ka postitusse, kus kirjeldab ftalaatide kasutusalasid täpsemalt. Aga jah, laminaat on samuti plastik. Tervislikuma elukeskkonna nimel tuleks pigem valida looduslikumaid materjale. Naturaalne linoleum on ka hea valik; osad neist on lausa biolagunevad – viska vōi komposti kui vahetamiseks läheb 🙂

      1. Jep, meil just selline ongi, mis on toodetud CO2 neutraalselt ja on looduses biolagunev 🙂
        Täiesti hooldusvaba ja väiksemad kriimud parandab ise ära ajapikku (materjalis olevad õlid vist n-ö sulavad uuesti kokku). Ma ise ka ei teadnud, et meil nii öko põrand on, eile uurisin põhjalikumalt 😀

  3. Meil tuleb uude koju tamme puitparkett. Hästi rustikaalne. Imeilus 😍 õlitatud variant. Nii pehme ja soe. Ei jõua seda kolimist ära oodata 🙃
    Eelmises kodus oli samuti õlitatud põrand, kuid väga loll laudpõrand.. männist 🙄 aga õlitatud variant meeldib mulle õlivahast kuidagi rohkem. Pole nii libe ka 😊

    1. Hea valik! Meil ka rustikaalne tamm. Ma lausa imestasin, et rustikaalne soodsam oli kui selline, kus ühtki oksakohta ja eriti mustritki näha polnud. Me põrandatoon on ka ideaalne tolmu ja koerakarvade suhtes – midagi pole näha. Ma olen ka nàinud männist laudpõrandat, kus praod olid sentimeetrised – väga halb oli puhastada ja kriimustus ka kergelt. Tamm on tugevam puit. Meil pole vahatatud põrand ka libe, muide. Avapildil on värske vahakiht alles märg ja sellest ka läige. Vaha annab lihtsalt parema plekikindluse ja kergem puhastada ka.

      1. Mul on magamistoas nüüdseks poolteist aastat Osmo õlivahaga tehtud tavalisest männilauast põrand, kusjuures see puiduosa oli enne juba kümmekond aastat laki all paigas olnud (mahalihvimine oli ränk!), aga libe on ikka mis kole. Mingist vanusest hakkab libedus probleemiks olema, seda tahan öelda. Tavaliselt noorest peast ehitust planeerides ei oska ennast tulevikku mõelda, et kuidas edaspidi erinevatel pindadel liikumine saab olema.

  4. Kuidas sobivad kokku erinevad põrandakattematerjalid ja vesipõrandaküte? Tean, et mida paksem puidu kiht seda vähem soojust läbi põranda ruumi jõuab tehes põrandakütte ebaefektiivsemaks. Eriti hea oleks teada kuidas tundub põranda mugavus esimest ja teist korrust võrreldes. Kas parkett on jala all soojem kui täislaud. Ma mõlgutan mõtteid oma perele kodu ehitamisest ning minu ainuke kõne all olev põranda variant on puit, aga kas laudparkett või täislaud?! Mainisid, et laudparkett ei kannata vett. Kas liimides ei saaks veekindlust tõsta?! Loogika ütleb, et elutoas ja köögis kus on suurem oht, et vett maha läheb on niiskuskindlam variant ning nt magamistubades on vee põrandale sattumise oht väiksem.

    1. Meil on mõlemal korrusel põrand sama soe, kuigi all on laud ju märksa paksem. Ei soovitata laia massiivlauda panna põrandaküttele ja arvestada võib, et kütteperioodil võib laud veidi mängida – laudade vahed suuremaks minna. Suvel jälle kaovad need praod ära. Meil said all korrusel lauad betooni külge liimitud ja kuskilt lahti tulnud pole aga olen kuulnud, et mõnel on lausa lahti löönud põrandakütte tõttu. Teisel korrusel meil nt ongi liimitud kolmekihiline laudparkett (liimitud siis punn-soonest mitte põranda külge), just selleks et oleks suurem veekindlus ja ei peaks põrandat pestes muretsema, et vesi põranda alla jõuaks.

Jäta kommentaar: