Terrassimööbli ehitamine

Peale pikka kaalumist ja aiamööbli otsimist ehitus- ja sisustuspoodidest leidsime, et kõige parem on ikkagi ise teha. Kuigi leidus ka selliseid komplekte, mis meile meeldisid ja olid mõistliku hinnaga, siis ei sobinud need meie terrassi mõõtudega. Et ruumi maksimaalselt praktiliselt ära kasutada tuli ikkagi saed ja pintslid välja otsida ja jälle üks DIY projekt käima lükata. Terrassimööbli ehitamine on üks lihtsamaid projekte, mis me siin majas teinud oleme ja usun, et paljud saaksid selle tegemisega vabalt ise hakkama.

Terrassi ehitamisest kirjutasin SIIN ja terrassi ribiseina ehitamisest SIIN. Terrassi hooldusõlitamisest leiad postituse SIIT.

Alustasime planeerimist ja puidu valimist

Tegin vaba käega joonised, kuidas terrassil mööbel võiks asetseda. Seni oleme suveks suure söögilaua ja toolid õue tõstnud, aga tundsin puudust kohast õues, kus saaks veidi pikutada ja lõõgastuda aga samas ka süüa ja külalisi võõrustada.

Algselt tundus keeruline neid kahte eesmärgi ühildada, aga lõpuks leidsime, et kui teha nurgadiivanimoodi mööbel ja piisavalt kõrge, et saaks seda ka laua ääres istumiseks kasutada, siis peaks see nurk sobima nii pikutamiseks kui söömiseks. Oluline oli saada mõõdud paika, et oleks mugav nii logeleda kui laua ääres istuda.

Puidu valisime lõpuks kolmes mõõdus höövelprussid – 45×95 mõõdus puitu pingi raamide ja jalgade jaoks, 45×45 puit pingi laudade tugedeks raami sisse ja istmelauad ise on 18×95 puidust.

Tööriistadest läks vaja – saagi, millega puit õigesse mõõtu saagida – meil selleks Makita järkamissaag/nurgasaag; frees, millega laudade nurgad ümaramaks lasime (aga saaks ka ilma – nt lihvmasinaga nurkasid kergelt lihvida); lihvmasin, et kare puidupind natuke siledamaks lasta ja akutrell, millega kruviaugud ette puurida ja hiljem kruvid kinni lasta.

Natuke nippe ka terrassimööbli või tegelikult igasuguse puidust mööbli ehitamiseks:

Aukude ette puurimine on vajalik selleks, et puit lõhki ei läheks kui kruvi sisse keerad. Kruvipeadele teeme ka süvendid samal põhjusel. Lihvmasinaks me kasutame ekstsentrilist lihvmasinat, millel on ümmargused liivapaberid – kuna see käib ringi, siis ei tasu väga kõvasti suruda selle peale muidu jäävad puidule ringid, mille puiduõli hiljem eriti tugevalt välja toob.

terrassimööbli puit
terrassimööbli ehitamine

Pinkide ehitamine terrassile

Esialgu tegime lihtsad pingid – nelinurksete jalgadega. Pingi pealmine osa on tehtud sarnaselt nagu tehakse saunalavasid – väikeste vahedega lippidest, et vesi kuskile kogunema ei saaks jääda. Seekord otsustasime, et ei näe vaeva kruvide ära peitmisega, sest padjad lähevad niikuinii peale.

Raami eespool kasutasime distantsi seadmiseks väikest papitükki, et lauad ühekaugusel oleks ja laudade vahede jaoks märkisime harilikuga kriipsud, et kõik lauad ühesuguste vahedega oleks.

terrassimööbli ehitamine

Kõikide laudade servad said freesiga ümaramaks lastud ja lõppviimistlus selline, et kuskilt pinde ei saaks.

terrassimööbli ehitamine
terrassimööbli ehitamine

Jalad üritasime võimalikult lihtsad teha, et mööbli alt lehti ja okkaid puhastada oleks mugav, samas aga nii, et pink läbi ei painduks ja korralikult toestatud oleks.

Mõõdud said tehtud IKEA DUVHOLMEN mööblipatjade järgi – nende sügavus oli 62cm, seega pingid said ka 62cm sügavad. Laiuse tegime vastavalt oma terrassinurgale – enamvähem maksimaalse pikkusega, mida teha sai – ühele poole mahub neli patja ja teisele 3 seega istumisala kokku on umbes 4,34meetrit (7x 62cm)

Valmis kuid viimistlemata pink nägi selline välja. Mu meelest nagu jalgadega saunalava..

puidust terrassimööbel

Kokku sai kaks sellist pinki tehtud, üks pikem ja teine lühem. Viimistluseks valisime Tikkurila Valtti terrassiõli, sest sellega on meil tehtud ka muud osad terrassil ja see on kenasti vastu pidanud ilmale. Esimest korda aga tegime pintseldamise asemel hoopis sellise triki, et kasutasime värvipihustit õlitamiseks. Nii läks õlitamine palju kiiremalt – kandsime pihustiga õli peale ja ma veel käisin pintsliga üle, et siluda õli ilusti puidu süü sisse ja vältida voolamist servades. Alustasime alumistest pooltest ja viimasena tegime pealmise osa. Seejärel jätsime mööbli paariks päevaks varju alla kuivama.

terrassipingid
terrassimööbli ehitamine
terrassimööbli ehitamine

Pinkide pehmendused terrassile

Seejärel sai juba toredama tegevusega pihta hakata – mööblipadjad vaakumpakendist välja, veidi kloppimist, kate ümber ja seisma.

Otsisin pikalt meile sobivaid mööblipatju. Minu tingimusteks oli, et riie oleks vastupidav, padjad oleksid natuke paksemad kui tavalised toolipadjad ja et katted oleks eemaldatavad ning pestavad. Plussiks muidugi see kui neid saab ühekaupa juurde osta või välja vahetada – selles osas jäid IKEA DUVHOLMEN tooted kõige sobivamaks. Neid FRÖSÖN katteid on hetkel valikus kolme värvi – kui kunagi see hele peaks ära tüütama, siis on saada ka tumehalli ja tumerohelist. Mõlemad toonid sobiks ka me terrassile väga hästi. Seekord tahtsin aga suviselt heledat. Vaatame siis kas, hakkan väga kahetsema, et need heledad valisin..

Ikea Frösön terrassi mööbli patjade katted
Ikea duvholmen ja frösön padjad

Vahepeal oli mees ka seljatoe valmis meisterdanud ribiseina vastas olevale pingile, sest muidu kippusid seljatoepadjad ribiseina ja pingi vahele vajuma.

terrassimööbli ehitamine

Patjadel võttis paar päeva aega, et nad oma õige kuju saavutaksid ja piisavalt õhku täis läheksid. Nüüdseks on need padjad ka juba paar kuud kasutusel olnud, kordagi neid pesnud veel ei ole. Olen neid vaid männitolmust ja okastest puhtaks kloppinud aegajalt.

Terrassile söögilaua ehitamine

Nagu ma varem näidanud olen, siis meil tegelikult on iga suvi siin terrassil me toa söögilaud olnud. Kevadeti tõstsime selle õue ja sügisepoole jälle tuppa tagasi. Kuna see laud on umbes sada kilo, siis selle vinnamine terrassile oli igakord selline jõuproov ja tüütu ka. Seega otsustasime, et terrassile teeme eraldi laua – natuke lühema ja natuke laiema kui toas olev söögilaud.

Kuna me ei leidnud sobivat 95×95 mõõdus puitu, siis tegime lauajalad kahest 45×95 prussist liimides need kokku.

Selleks läks laudade peale ohtralt puiduliimi ja seejärel said need pitskruvidega kinni tõmmatud. Lisalauajupp sai vahele pandud selleks, et pitskruvi puidu sisse jälge ei jätaks.

Kui liim oli kuivanud sai lauajalad mõõtu lõigatud, lihvitud ja omavahel kinnitatud.

Kui jalad olid kokku kruvitud sain nende õlitamise ette võtta. Tõmbasin terrassile kattepaberi ja õlitasin jalad ära. Lauaplaadi kinni kruvimiseks sai raamile üks laud veel üles keskele lisaks pandud, sest kogemus näitab, et mida rohkem kinnitusi sellistel pikkadel laudadel, seda väiksem tõenäosus, et lauad kõveraks tõmbavad.

Lauaplaati ehitades otsustasime, et ei taha kruvikohti nähtavale jätta ja panime lauaplaadi lauad tappidega raami sisse.

Tappide liimimise ja paika sättimise tegime koos, sest seal oli vaja kiirelt tegutseda. Liim kuivab kiirelt ja vahed peavad kiirelt õigesti paika saama. Enne olime teinud harilikuga jooned, mille järgi laudade vahed paika sättida.

Hiljem lasime altpoolt lauad kruvidega ka kinni

Pealmisel küljel aga ühtki kruvi näha ei jäänud

Lõpptulemus sai mõnusalt massiivne ja loodetavasti ka vastupidav. Meie jaoks sai see mööbel ka praktiline – saab nii pikali visata kui ka kogu perega (või sõpradega) laua ääres süüa.

Terrassimööbli ise ehitamine

Terrassile grilli abilaua ehitamine

Kui pingid ja laud olid ehitatud oli meil vaid üks mööblijupp lisaks puudu. Grill asub hetkel täpselt terrassi ees ja me suvisel ajal väga suure osa ajast teeme just seal peal süüa. Tundsime puudust abilauast või lisatööpinnast või mingisugusest pinnast, kuhu sättida ettevalmistatud toiduained ja kus grillitarvikuid hoida.

Kuna puitu oli üle jäänud natuke, siis sai seda ära kasutatud, et teha üks ratastel abilaud. Selle tegemisest on mul vaid kaks fotot, aga lõpptulemus sai selline:

Terrassimööbli ehitamine ei võtnud kaua aega – rohkem aega kulus planeerimisele ja ootamisele, et viimistlus kuivaks. Tulemusega oleme väga rahul ja midagi ei muudaks praeguse seisuga.

Hiljuti sai terrassile lisatud ka valgustus ja infrapunakiirgur, et terrassi kasutusaega veelgi pikendada.

Talveks plaanin tõsta kattepadjad tuppa hoiule, aga muu mööbel võiks talve õues üle elada. Võimalik, et aegajalt peame seda uuesti pesema ja õlitama nagu terrassigi, aga loodan, et kestab ikka kaua.

Jäta kommentaar: