Puidust terrassi hooldamine ja kordusõlitamine

Puidust terrassi hooldamine ja õlitamine aitavad kaitsta seda ilmastikutingimuste, niiskuse ja UV-kiirguse eest ning pikendada selle eluiga. Hooldust vajab terrass siis kui on näha, et puit on määrdunud, tumenenud või pleekunud.

Me ehitasime oma terrassi 2020. a kevadel ja alles sel kevadel oli puidul tõesti väsimuse märke. Kui eelmisel aastal oli terrass lihtsalt veidi pleekunud, siis sel aastal oli toon ebaühtlane ja tundus määrdunud. Meie terrass on ehitatud 45x145mm höövelprussidest, mille kohe ehitamise ajal õlitasime kõigist neljast küljest. Kuna höövelprussid olid suhteliselt siledad, siis need väga tugevalt õli sisse ei tõmmanud ja puit jäi üsna hele.

Nüüd kolm aastat hiljem oli terrassi toon oluliselt muutunud ja otsustasime sellele teha süvapesu ja kordusõlituse.

Terrassi süvapuhastus enne uut õlitamist

Terrassi hooldamine algab terrassi puhastamisest. Alustasime pühkimisest. Lehed ja okkad ja muu pudi maha pühitud, tõin välja suruõhukompressori ja lasin sellega kõik vahed puhtaks. Tihti kogunevad terrassipuidu vahedesse lehed ja okkad, mida saab sealt kas mõne peenema noaga välja koukida või siis kui suruõhumasin olemas, siis sellega on see töö oluliselt kiirem. Ühtlasi saab sellega ka kruviaukudest ja pragudest liiva ära puhuda, mis sinna kogunenud on.

Seejärel alustasime süvapesuga. Pesuvahendiks kasutasin Tikkurila Terrassi- ja kalustepesu leeliselist puhastusvahendit, mis lubas, et puhastab sügavalt mustuse ja valgendab puitu. Puhastusvahend on graanulite kujul – ühest purgist piisab u 15m2 terrassi pesuks (meil läks 2 purki pesuvahendit oma u 28m2 terrassi peale).

terrassi hooldamine Tikkurila terrassipuhastusvahendiga

Pool liitrit graanuleid tuleb lahustada 10liitris vees, lasta seista (vahepeal sega, et kõik graanulid lahustuks) ja siis pesuharjaga või rulliga peale kanda. Oluliselt nühkida ei ole vaja, pigem peaks terrass ühtlaselt vahukihiga kaetud olema ja siis tuleks sel segul seal seista lasta 15 kuni 30 minutit, et vahend jõuaks oma töö ära teha. Kui kuskilt kuivama hakkab, pane sinna pesuvahendit juurde. Väldi pritsmete sattumist nahale, riietele või taimedele.

terrassi hooldamine Tikkurila terrassipuhastusvahendiga
terrassi hooldamine Tikkurila terrassipuhastusvahendiga

Kui segu on ühtlaselt peale kantud ja saanud kuni pool tundi mõjuda, tuleks see maha loputada – kas voolikuga või survepesuriga. Me proovisime mõlemat ja survepesur toimis paremini, aga survepesurit kasutades tuleks jälgida, et väga ligidalt ei lase, sest see teeb puidu liialt karvaseks.

terrassi hooldamine Tikkurila terrassipuhastusvahendiga ja terrassi pesemine
terrassi hooldamine

Kui tundub, et terrass ei saanud piisavalt puhtaks siis võib kogu tegevust korrata parema tulemuse saamiseks. Peale pesu lase terrassil kuivada. Kuna pesuvahend avab puidu poorid, siis on soovitatav peale pesu mitte väga kõndida terrassil, et mitte seda määrida.

Terrassi õlitamine

Terrassi hooldamine – järgmine etapp on õlitamine. Enne õlitamist veendu, et kuskil ei ole liigselt karedaid kohti, mis lihvimist vajaks. Kui vaja, lihvi kergelt ja pühi lihvimistolm maha.

Kui terrass on maja seina ääres või tõmmata kiled või papi kaitseks seina ja terrassi vahele. Meil on terrassi servas kiviplaat ja kasutasin papitükki kaitseks – surusin papi seina ja terrassi vahele ja tegin äärmise laua pintsliga üle, seejärel eemaldasin papi ja jätkasin piki seinaäärt.

terrassi hooldamine ja kordusõlitamine

Mina kasutasin pruuni Valtti terrassiõli. Õli tuleks enne kasutamist korralikult segada, et toon jääks ühtlane. Õlitamisel kasutasin ma kahte pintslit – ühte väiksemat nurkade ja servade tegemiseks ja teist laiemat, mille tõmbasin teibiga värvirulli jaoks mõeldud pikendatava varre otsa. Müüakse ka spetsiaalselt selle varre otsa sobivaid pintsleid, aga ma kasutasin olemasolevaid töövahendeid. Õli võib pinnale kanda ka spetsiaalse taldmoppi meenutava terrassipadjaga, aga siis tuleks terrassivahed siiski eraldi pintsliga üle käia. Tikkurila kodulehel on väga hea artikkel, kus näitab erinevaid võimalikke töövahendeid selleks tööks.

Õlitada tuleks umbes kolme laua kaupa – tõmba õli piki lauda, veendudes et ka laudade vahed saavad õlitatud. Seejärel lase õlil natuke imbuda ja seejärel vaata, kas kuskil on pintsli triipe või õli liialt palju saanud, eemalda lapiga üleliigne õli või pintslist jäänud randid. Kui lapiga üle käidud, võta ette järgmised kolm-neli lauda ja jätka tegevust kuni kogu terrass õlitatud.

Seejärel lase terrassil kuivada. Õlile lubatakse kuivamisajaks 6h ja selle ajaga on ta kindlasti puutekuiv juba, aga ma soovitaks paar päeva lasta kuivada enne kui see uuesti aktiivselt kasutusse võtta. Mu kogemus me esimesest õlitamist oli selline, et lasin 24h hiljem koerad õue ja nad tekitasid terrassile mudased käpajäljed, mida ma päris puhtaks ei saanudki. Enim käidavad kohad, olid meil algusest peale seetõttu kergelt plekilised, seega seekord lasin lausa kaks ööpäeva terrassil seista enne kui sinna välisjalatsiga peale läksime.

Seejärel on terrass valmis kasutamiseks ja loodetavasti järgmised 1-2aastat hooldusvaba.

Jäta kommentaar: