Terrassi ehitamine

Meie terrassi ehitamine algas juba 2020. aasta maikuus ja sai valmis sama aasta augustis, aga alles nüüd otsustasin selle tegevuskäigu ka siia kirja panna. Kuna enamus terrassi ehitamise õpetused soovitavad kaevata meetrised augud ja valada postid ja teha jõhkralt suur eeltöö, mis ilmselt teatud pinnastega ongi paratamatu, siis me otsustasime teha mitmeski mõttes omamoodi. Igatahes terrassi ehituse spetsialistid hoiaks vist kahe käega peast kinni kui seda loeks, aga meil on see terrass nüüd 2 aastat kasutuses olnud ja ausalt öeldes midagi eriti teisiti ei teeks.

Pinnase ettevalmistamine

Kuna meil siin on kuiv liivapinnas, mis ei vaju ja ei mängi, siis otsustasime terrassi alustoed panna otse maapinnale.

Terrassi ehitamine algas pinnase tihendamisest ja tasandamisest. Meil on siin üsna kuiv pinnas ja palju liiva. Tasandasime tihendatud liiva loodi abiga ja laotasime laiali fibo taldmikuplokid, mis maja vundamendi ehitusest üle jäid ja just terrassi jaoks alles hoidnud olime.

Terrassi ehitamine

Terrassi ehitamiseks otsustasime kasutada 45×145 mõõdus höövelprusse. Kõigepealt ehitasime terassile puidust raami ning fibo ploki ja terrassiraami vahele panime tõrvapapist lindi – vundamendi lindi, mis hoiab kivist tuleva niiskuse puidust eemal.

terrassi vundamendi ehitamine

Terrassi alusraami immutasime üleni ära Aura Protect Green tootega – sama toodet olime kasutanud ka maja karkassi immutamiseks.

terrassi vundamendi ehitamine

Terassi alla jääva pinnase katsime Typar Plantex Geoproma geotekstiiliga, mis tundus nii tihe, et mees arvas, et sealt ei lähe vesigi läbi – pidime seda lausa testima visates vett sinna peale.. Varasemalt olime mujal kasutanud palju õhemat geotekstiili, mis absoluutselt ei toiminud – lagunes lihtsalt ära ja umbrohi kasvas sellest läbi. Spetsialistid soovitasid Typari tooteid – pidid paremini toimima. Kuigi teoreetiliselt ei tohiks sel liivasel pinnal ja terrassilaudade all juba üksnes pimeduse ja pinnase tõttu miskit kasvada, siis ei tahtnud riskida sellega, et terrassilaudade vahelt näiteks võililled ükshetk kasvama hakkavad 🙂

terrassi vundamendi ehitamine

Kuna me maja vundament on võrdlemisi kõrge, siis arutasime pikalt, et kas teha terrass ka kõrgem ja mitmesse külge trepiastmed või teha terass madalamale ja astmed vaid terrassiuste ette. Otsustasime teise variandi kasuks. Nii saab igalt poolt terrassilt maha astuda ja lisaks astmeid ehitada vaja pole.

terrassi vundamendi ehitamine

Terrassi katuse ehitamine

Terrassi planeerides otsustasime ka osalise varikatuse teha. Kuna me suved on tihti sajused, siis ei taha igakord paanikas joosta ja terrassimööbli patju tuppa vedada kui vähegi tibutama hakkab. Lisaks vihmale on katus ka kaitse lauspäikese eest, ent plaani oli teha nii, et see minimaalselt valgust varjaks.

Katuse raami ja postid viimistlesime sama peitsi ja tooniga, millega akna liistud on viimistletud, aga vaid ühe kihiga, et liiga tume ei jääks (toode: Vivacolor Villa Lasur, toon 5087)

Ainuke koht, kus terrass vastu maja kinnitub, on varikatuse toestuseks paigaldatud latt.

terrassi vundamendi ehitamine

Selleks, et kogu katuseraam liiga massiivne ja kõrge ei jääks, siis said kõik katuse toestuseks tehtud nn sarikad selliselt, et katuseplaatide tugiliistud nende sisse toetuvad.

terrassi vundamendi ehitamine

Postid (95x95mm prussid) toetuvad fibo plokkidele ja on terrassiraami külge poltidega kinnitatud.

terrassi varikatuse ehitamine
terrassi varikatuse ehitamine
terrassi varikatuse ehitamine
terrassi varikatuse ehitamine

Terrassi põranda ehitamine

Seejärel sai hakata põrandat ehitama. Veel üks asi, millega me kõik tüüpilised terrassiehituse tavad ja soovitused kukele saatsime, oli terrassilaua valik. Olime vaadanud erinevaid terrassilaudu – nii lehisest kui ka termopuidust kui ka täiesti tavalisi üheltpoolt soonelisi laudu. Hind oli üks kriteerium, aga veelgi enam mängis valikul rolli laudade laius. Ma tahtsin ekstralaiu laudu terrassi põrandale. Lisaks ei meeldi mulle soontega terrassilauad – ma endiselt ei saa aru sellest kombest need sooned üles poole paigaldada. Minu meelest on sellistel laudadel ebamugav paljajalu kõndida ja puhastada veelgi ebamugavam. Need sooned ju koguvad õietolmu ja muud pudi sinna vahele, samuti vett. Tehku teised, kuidas tahavad, aga mu jaoks oli see kindel ei.

Meil oli ajutiselt terrassiuste ette ehitatud üks kaheastmeline trepp tavalisest 45×195 männiprussist ja see oli mitu aastat olnud lihtsalt liiva peal, saanud vett, lund ja kõike vahepealset ka ja polnud mädanenud, ega kõveraks kuivanud kuigi me ei olnud isegi viimistlenud ega immutanud seda millegagi. See andis meile kindlustunnet, et võime terrassipõranda samuti lihtsalt okaspuu höövellaudadest ehitada.

terrassi ehitamine

Ainuke miinus nende laudadega oli see, et neil oli ohtralt tööstusliku höövli jälgi – lauaga risti olevaid triipe, mis testõlitamist tehes eriti esile tulid.

Selle tõttu otsustasime kõikide laudade pealmise poole enne õlitamist lintlihvijaga üle lihvida. Kõik lauad õlitasime igast küljest ja otsest ka. Õliks valisime valmistooni – Valtti pruuni terrassiõli.

terrassi ehitamine

Terrassi servas olevad lauad paigaldasime üksteise külge. Mees freesis mõlemalt laualt osa puitu ära, et neid selliselt risti paigaldada. Nii tekkis terrassi serva ja nurka ilus viimistletud raam.

Lauad kinnitasime 6mm puidukruvidega. Eelnevalt puurisime augud ette, et kruvides lauda lõhki ei lööks. Kuigi ma unistasin, et terrassilauad oleks kinnitatud külgedelt peitpeakruvidega, siis nii laiade ja nii paksude laudadega seda süsteemi kasutada ei saanud. Kes tavalisi terrassilaudu kasutavad, siis Essvel on spetsiaalne rakis ja kruvid, millega saab kruvid täiesti peitu panna.

terrassi ehitamine

Selleks, et terrassilaudade vahed ühtlase suurusega jääks, tegime puidust kiilud, mille kruvimise ajaks kahe laua vahele paigaldasime.

terrassi ehitamine

Lõunapoolne osa terrassist jäi ilma katuseta, et oleks koht, kuhu päevitustoolid paigutada ja terrassiuste ette tegime väikse astme.

terrassi ehitamine

Kuigi terrass ja katuseraam said meil suhteliselt kiirelt valmis (maikuus 2020), siis katuseplaate ootasime me mitu kuud. Valisime katusematerjaliks PVC trapets pronksitooni katuseplaadid, aga parasjagu oli sellel tootel kõikides poodides tarneraskused.

terrassi ehitamine
terrassi ehitamine
terrassi ehitamine

Vahepeal jõudsid õunapuud õitsema hakata ja tegelesime terrassiserva äärde muru kasvatamisega.

terrassi ehitamine

Istutasime ka kaks Smaragd elupuud, mida loodame pügamisega suhteliselt madalatena hoida.

terrassi ehitamine

Augustis saabusid ka katuseplaadid ja sai terrassile katuse peale panna.

See triip siin üle plaatide ei ole pragu, vaid õhus olev internetikaabel, mille Telia meile miskipärast maja tagant pööningule vedas.

Valmis terrass

Valmis on küll suhteline mõiste, sest meil on mõned plaanid veel selle terrassiga – näiteks tahaks põhjapoole teha ribidest seina tuule kaitseks. Ja mööbli plaanime ka ise teha. Aga ka ajutise mööbliga on terrassil juba päris mõnus olnud. Vahest tassisime ka toast söögilaua õue kui suurem seltskond külla tuli ja õues tahtsime olla.

Minu käest on palju küsitud, et kuidas see laud jala all on ja kas kuumaks ei lähe. Isegi lauspäikse käes ei lähe ta nii kuumaks, et peal kõndida ei saaks. Kui me terrassiehitust alles plaanisime, siis paljud soovitasid, et võtaksime komposiitlauad – et kestavad igavesti ja hooldama ei pea. Samas olin just lugenud mitmeid kogemusi, et vahetatakse need komposiitlauad välja puidu vastu, sest terrass on tulikuum. Tootjad väidavad, et see kehtib vaid liiga tumedat toonide laudade kohta, ent mu jaoks jääb plastik ikkagi plastikuks. Ma armastan päris puitu kordades rohkem kui kunstlikke materjale ja olen nõus ka sellevõrra rohkem tööd tegema (loe: iga paari aasta tagant õlitama).

Koertele meeldib suvel palju õues olla ja suure osa ajast lesivad nad just terrassil. Ju siis neile ka meeldib.

Nüüd on terrass meil juba kaks aastat olnud ja kuigi terrassipõrand ei ole enam nii säravpruun ja ilmselt vajab peagi uut õlitamist, siis vastu on see pidanud väga hästi. Hooldada on terrassi niikuinii vaja.

Katuse kohta veel nii palju, et ainuke asi, mida me natuke kahetseme on see, et terrassikatus oleks võinud rohkem olla üle terrassi põranda serva. Praegu on ta nii napilt üle ääre, et vihm peksab ikkagi osa terrassi ka märjaks. Samas katuseplaadid on täpselt 3meetrit pikad ja pikemaid ei müüdagi, aga väga palju kitsamat terrassi ka ei oleks tahtnud.

Selliselt valmis siis meie terrass ja meil selline viis toimis – terrass pole vajunud ega ole kuidagi kõveraks läinud ja puit kestab ilusti. Mõned praod on küll tekkinud, aga see kasutamist ei sega ja minu meelest ei riku ka välimust.

Erinevatel pinnastel võib see otse pinnasele ehitamine erinevat moodi mõjuda. Ehk et, kes meiemoodi terrassi ehitada tahab, siis omal vastutusel – see siin ei olnud terrassi ehitamise õpetus. Kes aga asjalikke õpetusi lugeda tahab, siis internetis on mitmeid põhjalikke artikleid terrassi ehitamise kohta (nt puumarketi lehel ja Essve kodukal).

Kui sulle see blogipostitus meeldis, siis võid meie tegemisi jälgida ka instagramis: @minukodu ja Facebookis: Minu kodu. Vaata ka meie viimast isetegemise projekti, milleks oli voodi ehitamine.

2 thoughts on “Terrassi ehitamine”

Jäta kommentaar: