Pesukuivati plussid ja miinused

Vahetasime oma pesukuivati välja ja sain instagramis nii palju küsimusi kuivatite kohta, et otsustasin siia ühe põhjaliku kokkuvõtte teha pesukuivati kasutamisest.

Oma esimese kuivati ostsin ma umbes 16aastat tagasi ja tegin siis pikalt eeltööd, et millist firmat valida ja mis võimalused sel olema peaksid. Otsustasin Boschi kuivati kasuks, sest Boschil on kõige pikem ajalugu kuivatite tootmisega. Nüüdseks on mul kolmas Boschi pesukuivati ja muude firmadega kogemust ei ole aga kõik kolm on olnud kondenseerivad eraldiseisvad kuivatid.

Järgnevalt toon ära peamised küsimused, mis mulle esitati ja vastused nendele.

Kas pesu saab ikka pesukuivatis täiesti kuivaks või peab ikkagi pesurestile ka panema?

Jah. Pesu saab täiesti kuivaks kui kasutada “kapikuiva” programmi. Enamus masinatel on see kõige pikem programm ja Boschil on see umbes 2,5h pikk programm, aga peale seda võtad kuivatist riided ja võid kohe kokku ja kappi panna. Pesuresti võid ära anda, sest seda enam vaja pole.

Kas kõike võib kuivatis kuivatada?

Ei. Tasub lugeda pesujuhiseid riietelt. Näiteks enamus spordijopesid ei tohi kindlasti kuivatisse panna. Samuti ei tohi neil pesupehmendit kasutada. Goretexi ei tohi kuivatisse panna, rikub goretex materjali funktsionaalsust. Kuna meil on enamus riided puuvillased, siis ma panen pea kõik asjad kuivatisse, va mõned joped ja villased asjad. Villased sokid ja kampsunid kuivatame õhu käes – rätikukuivati peal ja goretex vms funktsionaalsed joped kuivavad riidepuu peal avatud garderoobis.

See keskel olev sümbol (ruut, mille sees on ring ja rist peal) näitab, et seda eset ei tohi kuivatisse panna.

Miks mitte 2-in-1 masin ehk pesumasin-kuivati?

Mina eelistan eraldiseisvat masinat, sest esiteks kõiki asju ma kuivatisse ei pane ja nii saab kiiremini mitu masinatäit pesu pesta. Minu teada on pesumasin-kuivatitel täispikk programm 4-5h, samas kui pesumasina tsüklel ca 2h ja kuivati ca 2,5h – samal ajal kui üks masinatäis kuivatab, saab teise juba samal ajal pessu panna. Olen näiteks pesnud ja kuivatanud ühe päeva jooksul 5 masinatäit pesu, mida 2-in-1 masinaga ilmselt ei saa. Kui me oma esimest masinat otsisime, siis soovitati eraldi masinat, sest kaks-ühes pesumasinatel pidi pesutulemus kehv olema & alati ei saa päris kuivaks ka + kortsutab rohkem. Kellel on 2-in-1 masin võib kommentaariumis teada anda, kuidas rahul olete ja mis mudel on.

Kas riided kortsu ei jää pesukuivatiga kuivatades?

Ei. Peale kuivati soetamist lõpetasin ma ka riiete ja voodipesude triikimise ära. Vaid üksikud esemed – nt triiksärgid on aegajalt vaja veel sirgemaks triikida aga üldiselt kui kuivatit õigesti kasutada, siis ei jää asjad kortsu. Õigesti kasutamise all mõtlen seda, et ei pane masinat liiga täis – pesu peab vabalt liikuma saada. Teiseks, pesumasinast võttes võiks korraks pesu läbi raputada ja alles siis kuivatisse panna. Kolmandaks – kohe peale kuivatustsükli lõppu riided kuivatist välja võtta ja soojalt kokku panna. Kui nad sinna kauaks seisma jäävad, siis võivad küll kortsu jääda. Linasest riidest esemed võivad samuti rohkem kortsu jääda aga see on linase riide eripära.

Kas pesu kuivatis kokku ei tõmba?

Ei ole täheldanud. Puuvillased ja linased esemed võivad esimese pesuga tõesti kokku tõmmata ja see on normaalne. Näiteks Ikea linastel kardinatel oli isegi kirjas mitu % nad pesus väiksemad lähevad. Villaseid asju niikuinii ei tohiks kuivatisse panna, need kindlasti tõmbavad seal lausa vildiks.

Kas pesukuivati rikub riideid?

Kui paned kuivatisse esemeid, mida sinna panna ei tohi, siis kindlasti. Kas ta teeb kangad õhemaks, sest klopib kiudusid välja? Võimalik. Minu jaoks see, et kuivati igasuguse pudi riietest välja klopib, on pigem pluss kui miinus, sest ühtlasi klopib ta sealt välja tolmu, koerakarvad jms. Meie kuivati ebemekorvis on nii männiokkaid, koerakarvu kui kangaebemeid. Lemmikloomaomanikele, kelle lemmikud karva ajavad, on küll kuivati suureks abiks. Keegi küsis ka, et kas kuivati värve ei riku ja selle koha pealt ma küll aru saanud ei ole, et rikuks – pigem rikub värve valesti valitud pesuvahend ja liiga kõrge pesuvee temperatuur.

Selline tolmu, riideebemete ja koerakarvade kombo saab pesust välja klopitud kuivatamise ajal

Mida jälgida pesumasinat ja pesukuivatit torni ehk üksteise peale pannes?

Pesumasin pannakse tavaliselt alla ja siis spetsiaalne vahelüli, millele kinnitatakse kuivati. Niisama lahtiselt ei tohi panna, sest tsentrifuugiv pesumasin võib kuivati enda pealt maha raputada. Vahelülisid on erinevaid – ka selliseid, kus on väljatõmmatav riiul vahel. Meil on tavaline kõige lihtsam vahelüli, kuhu lihtsalt kuivati jalad kinnituvad. Vahelüli hinnad algavad kuskil 25€, seega see ei ole meeletu lisakulu, aga ilma selleta üksteise peale masinaid ei tõstaks. Vahelülisid leiab näiteks SIIT.

Meie eelmise kodu pesuruum – väike, aga kõik mahtus ära

Millised programmid pesukuivatil olema peaks? Kas on kõiki 10+ programmi päriselt vaja?

Ma pean ausalt ütlema, et ise pole teisi programme peale kapikuiva isegi katsetanud. Uuel kuivatil on mingi jahe kuivatus – võibolla selle testin ära. Nii, et minu vastus on ei, võib kõige lihtsam ja vähemate programmidega olla. Mida aga võiks jälgida on energiatarve ja see, et oleks niiskusandurid – minu kõik Boschi pesukuivatid on sellised, et andurid tuvastavad ise jääkniiskuse ja vastavalt sellele käib programm kas vähem või kauem kuni riided kuivad.

Kas veepaagiga või äravoolu ühendatav pesukuivati?

Mina eelistan alati äravoolu ühendatavat – kuigi paagi tühjendamine ka mingi raske tegevus ei ole, siis äravoolu ühendatuna on siiski üks liigutus vähem, mida teha vaja. Mu jaoks äravooluta kuivati on õigustatud siis kui lihtsalt ei ole äravoolutoru – mõnel näiteks on kuivati esikus või riidekapis. Kui aga kuivati on pesumasina peal, siis saab ta ühendada samasse äravoolu kuhu pesumasingi ühendatud on.

Isepuhastuva kondensaatoriga pesukuivati või ei?

Mu eelmine masin oli isepuhastuva kondensaatoriga aga aastate jooksul masin ikkagi läks seest ka tolmuseks ja enamus isepuhastuvatel tavakasutajale ligipääs masina allosasse puudub. Ise eelistan praeguseks lahtikäiva kondensaatoriga masinat, sest kui me tehnikule telefoni teel selgitasime, et meil masina sisemuses märg tolm aga ligi ei saa (näen vaid ebemekorvi alt, et seal sügaval tolmukiht), teatas tehnik, et see ongi pidev mure nende isepuhastuvatega ja selleks, et puhtaks saada, peaks masina laiali lammutama. Ma eelistaks, et saan ise jooksvalt masinat hooldada, selle asemel, et regulaarselt masinat tehniku juurde viia. Nii kaua kui ta toimis, oli muidugi mugav, aga 5a jooksul (majaehituse ajal ja kahe koeraga) oli seda märga tolmu sinna nii palju kogunenud, et andurid andsid koguaeg valesignaali.

Meie uue kuivati mitte isepuhastuv kondensaator – masina allosasse on ligipääs, vahel on filter. Puhastada saab tolmuimejaga

Kas pesukuivati võtab palju elektrit?

Tasub valida hea energiaklassiga seade. Tegin meie uue (A++ märgisega, uues süsteemis B) masinaga katsetuse – panin voolumõõtja vahele enne kui kuivati käima panin ja kuivatasin peaaegu terve masinatäie voodipesusid ja rätikuid. Programm näitas esialgu, et kestab 4,5h (pikim programm), tegelikult käis aga vaid 2,5h, sest mu Bosch pesumasina tsentrifuug teeb pesu juba üsna kuivaks ja jääkniiskuse andurid tuvastavad ise ära kui kaua vaja kuivatada. Kokku kulus 1,2kWh, mis näiteks keskmise 0,27sendise hinna juures teeb ühe pesukuivatuse hinnaks 0,32€. Minu meelest on see väike raha terve masinatäie pesu kuivaks ja karva- ning tolmuvabaks saamise eest.

Kas kuivatiga mingit imelikku lõhna ei jää riietele?

Ei ole aru saanud, välja arvatud siis kui meil see nn isepuhastuv kondensaator enam ise ei puhastanud – siis tekkis masinasse selline märja tolmu lõhn. Enamasti riided ikka lõhnavad pesuvahendi järgi, mida kasutanud olen ja need mul enamasti väga õrna lõhnaga. Muidugi värskes õhus kuivanud pesude lõhna vastu ei saa, aga palju meil reaalselt sellist ilma on, et õues kuivatada saaks? Ja teiseks – ma elan linnas ja mändide all. Mulle ei meeldi oma pesu naabritele vaatamiseks välja riputada ja teiseks – männid tilguvad soojade ilmadega vaiku ja selle maha saamine kangalt on keeruline kui mitte võimatu.

Kuidas vältida, et voodipesu end suureks palliks ei keriks?

Pane tekikott kinni – tänapäeval vist enamus trukkidega, mõni ka lukuga – siis ei saa ka muud esemed tekikoti sisse minna. Kui näed, et on end palliks kerinud, pane masin pausile ja raputa lahti ja pane uuesti kuivatama. Soovitatakse ka pesukuivati palle, aga ma neid ei ole veel katsetanud.

Keegi küsis ka, et kas pole tüütu mitu tundi oodata?

Ma ei saa sellest küsimusest hästi aru, sest alternatiiviks on ju pesurest ja sellega “ootad” ju veel kauem? Kuivati on mu jaoks nagu pesumasingi – viskan riided sisse ja teen vahepeal miskit muud. Eriti abiks oli kuivati väikelastega, kes lasteaias oma õueriided üleni ära määrisid, aga järgmine päev sain nad samade riietega lasteaeda saata. Valisin meelega sellised õueriided, mis kuivatit kannataksid. Pesurestiga pidi vahest mitmeid päevi ootama enne kui need riided jälle kuivaks said.

Küsiti ka, et millise kuivati ma seekord ostsin. Valisin seekord masina, mille saaks äravoolu ühendada, sest eelmise kogemata ostsime sellise, millel oli vaid paak. Lisatingimuseks oli, et kuivatil oleks ligipääs kondensaatorile ehk masina allosasse. Täpne mudel on Bosch WTR86T9SSN.

Kes korra kuivatit kasutama on harjunud, naljalt sellest loobuda enam ei taha. Väikeste laste ja lemmikloomadega peredes on see minu meelest ikkagi tänuväärt masin ja pesuresti pole meie majas olnud juba 16 aastat.

Kui sulle see blogipostitus meeldis, siis võid meie tegemisi jälgida ka instagramis: @minukodu ja Facebookis: Minu kodu. Vaata ka meie viimast isetegemise projekti, milleks oli voodi ehitamine.

1 thought on “Pesukuivati plussid ja miinused”

  1. Ma ostsin nüüd suvilasse 2in1 LG masina. Olen üllatunud, kui hea ja sirge tulemuse see kuivatades annab. Mul ka enne olnud kodus 2in1masin ja sellega ei anna võrreldagi. Ütleme nii, et töötab hästi ja julgen soovitada, kui ruumi kahele masinale ei ole. Kuivatusaeg jääb ka alla 2 tunni.
    Kahte erinevat masinat see muidugi ei ületa. See on ikka kõige parem variant.
    Meil läks ka kodusel kuivatil kondekas umbe ja suure maadlemise peale saime ikka ligi ja puhastatud. Kasutanud ka u 5 aastat. Nüüd kuivatab jälle nagu enne. 1h49min pesu kappi panekuks valmis. Ega ilma tõesti enam ette ei kujuta. Kui just ruumi palju ja kütmine nt soojuspumbaga, see kuivatab ka pesu ülihelikiirusel. See mu venna kogemus, ta oma 2in1 masinal kuivatit ei kasuta, sest pole pointi.

Jäta kommentaar: